Urząd Miejski broni Urząd Morski przed likwidacją

Pani Prezydent Miasta Słupsk – Krystyna Danilecka-Wojewódzka, w dniu 12 grudnia 2019 roku, wystosowała pisma do Premiera Mateusza Morawieckiego, Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – Marka Gróbarczyka oraz Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Pana Jarosława Kaczyńskiego.

W piśmie, Urząd Miejski w Słupsku, nie zgadza się z argumentacją Ministerstwa, w której czynnik ekonomiczny i podobno, konieczność usprawnienia działalności urzędów morskich leżą u podstaw decyzji o zniesieniu słupskiego urzędu – brakuje konkretów.

Dlatego Pani Prezydent, stanowczo protestuje i nie zgadza się na takie działanie, żądając konkretnych przyczyn takiego postępowania administracji centralnej i wyjaśnień – skąd taka zmiana. Jeszcze kilkanaście miesięcy temu region Słupska i Ustki był pokazywany przez Ministra jako ten, który ma szansę stać się jednym z najprężniej rozwijających się i największych „graczy” nadmorskich.

Warto zaznaczyć, że Urząd Morski w Słupsku zrealizował w ostatnich latach inwestycje na kwotę ponad 524 milionów – najwięcej ze wszystkich 3 urzędów.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów negatywnie odniosła się do kwestii zniesienia naszego urzędu -wskazała m.in. na brak konkretnego UZASADNIENIA takiej decyzji.

Ministerstwo argumentowało, że dzięki zniesieniu słupskiego urzędu możliwe będzie uproszczenie systemu aktów prawa miejscowego stanowionego przez dyrektorów urzędu; tymczasem urzędy pokazały, że bez tego typu zmian mogą upraszczać procedury – wypracowano np. jednolite przepisy co do opłat portowych.

W liście od Ministerstwa do Prezesa Kaczyńskiego ws. słupskiego urzędu wskazano, że NIK przedstawił wyniki kontroli mówiącej o tym, iż bez uszczerbku dla realizowanych przez administrację morską działań można zlikwidować Urząd Morski w Słupsku. Tymczasem nie jest to prawda, ponieważ raport NIK nie wskazywał WCALE NA TAKĄ MOŻLIWOŚĆ; przeprowadzone przez NIK kontrole w Słupsku, Gdyni i Szczecinie wskazywały za to na podobne problemy w realizacji zadań, nie wynikało z tych kontroli, że rozwiązaniem jest likwidacja urzędu.

Załączniki