Z PERYFERII – wystawa zbiorowa w BGSW

W Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej otwarcie nowej wystawy zbiorowej „Z PERYFERII”, która będzie dostępna dla zwiedzających we wszystkich trzech obiektach wystawienniczych BGSW w Słupsku i Ustce.

Jednym z rezultatów toczącej się na naszych oczach globalizacji jest fenomen fragmentaryzacji tak zwanych wielkich narracji i ucieczka człowieka w żywioł peryferyjności. Okazuje się, że współczesna jednostka, zmęczona ideologią „ufortyfikowaną” w urbanistycznym i architektonicznym dyskursie, wybiera życie z dala od miasta lub na marginesach wielkich kulturowych centrów.

W tym zdecentrowanym i na pozór „fragmentarycznym” świecie możemy ponownie odnaleźć spokój i pozyskać wolność w małych – prywatnych bądź lokalnych opowieściach, które – mimo swej efemeryczności – są jedynym potencjalnym gwarantem naszej swobody i niezależności.

Z PERYFERII - Teplicka - Układanka bezcelowa
Z PERYFERII – Teplicka – Układanka bezcelowa

Współczesny artysta, który intencjonalnie wybiera funkcjonowanie na prowincji, przedmieściach czy też penetruje suburbia, mniej lub bardziej intencjonalnie wchodzi w rolę trickstera, a zatem przyjmuje postawę mocno ambiwalentną i pełną wieloznaczności. Trickster bowiem stosuje pastisz, paradoks, żongluje metaforami i z łatwością się przemieszcza, przy czym nieobce są mu rewiry codzienności czy świat marginesu oraz brulionu. Wszystko to są ekwiwalenty strategii, które możemy odnaleźć w twórczości artystów tworzących na obrzeżach głównego artystycznego nurtu i poszukujących wolności poza akademickim dyskursem.

Z PERYFERII / wystawa zbiorowa

Artyści:

Andrzej Ciesielski
Krzysztof Maniak
Paweł Matyszewski
Zdzisław Pacholski
Daniel Rycharski
Sergey Shabochin

Sylwia Starkowska
Łukasz Surowiec
Weronika Teplicka

Kuratorzy

: Edyta Wolska, Roman Lewandowski

Wernisaż

23.01.2020 / 18.00
Centrum Aktywności Twórczej / ul. Zaruskiego 1a w Ustce

Wystawa

24.01 – 29.03.2020
Galeria Kameralna / ul. Partyzantów 31a w Słupsku
Centrum Aktywności Twórczej / ul. Zaruskiego 1a w Ustce
Baszta Czarownic / al. F. Nullo 8 w Słupsku

Dla mieszkańców Słupska możliwy transport:
Informujemy, że w dniu otwarcia (23.01) będzie możliwość przejazd na wernisaż ze Słupska do Ustki. Wyjazd spod Galerii Kameralnej w Słupsku (Partyzantów 31a) o godz. 17:30.
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod nr tel: 515 427 888 do 22.01. do g. 12:00.

Z PERYFERII - Wystawa
Z PERYFERII – Wystawa