Wykład z prezentacją na temat 1 Morskiego Pułku Strzelców

Wykład z prezentacją na temat 1 Morskiego Pułku Strzelców strzegącego na Pomorzu granicy polskiej od strony Wejherowa w 1939 roku. Przedwojenny pułk stacjonował najbliżej dawnego miasta Stolpu czyli Słupska. Jednostka wojskowa liczyła 1840 żołnierzy z ppłk dowódcą Kazimierzem Pruszkowskim.

Wykład na temat 1 Morskiego Pułku Strzelców

1 września 1939 pułk starł się w boju z wojskami hitlerowskich Niemiec na odcinku 15 km na kierunku Gniewino – Wejherowo – Kępa Oksywska. W trakcie dziewiętnastu dni walk straty wyniosły 900 zabitych i rannych w tym ponad 60% oficerów i prawie 50% strzelców. 1 MPS uzyskał najwyższe odznaczenie order wojenny Virtuti Militari.

Pułk należał do Lądowej Obrony Wybrzeża dowodzonej przez płk Stanisława Dąbka, która podlegała głównodowodzącemu Obrony Wybrzeża kadm. Józefowi Unrugowi.

mjr rez. Andrzej Liberek
wykład

1 MORSKI PUŁK STRZELCÓW – MIĘDZYWOJNIE I WOJNA 1939.
Grupa Rekonstrukcji Historycznych 1 Morskiego Pułku Strzelców’

W sobotę, 14 grudnia 2019 (sobota), godz. 12.00
Biały Spichlerz w Słupsku, Sala im. Barbary Zielińskiej
Wstęp wolny

Grupa Rekonstrukcji Historycznych Grzmot

Uzupełnieniem prelekcji będzie dodatkowa opowieść na temat Grupy Rekonstrukcji Historycznych Grzmot, 1 Morskiego Pułku Strzelców, która w 2019 roku w Gdyni wzięła udział w ceremonii pogrzebowej kpt. mar. Aleksandra Pawelca, ostatniego żołnierza 1 MPS.

SŁUŻBY MUNDUROWE, HISTORIA I TECHNIKA
SŁUŻBY MUNDUROWE, HISTORIA I TECHNIKA