Wydarzenia organizowane przez BGSW 24 lipca 2019 roku

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza wszystkich zainteresowanych na wydarzenia zorganizowane dnia 24 lipca 2019 roku w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce, ul. Zaruskiego 1a.

Wernisaż wystawy Kaushika Gupty oraz wykłady Jolanty Męderowicz

godz. 17:00

Wernisaż wystawy Kaushik Gupta / Are We All Happy? / Czy jesteśmy szczęśliwi?

Wystawa w ramach rezydencji artystycznej.

Wstęp wolny.

Opis

Podstawowym i najważniejszym punktem wyjściowym projektu jest szukanie i znajdowanie odpowiedzi na serię prostych „pytań” dotyczących „życia”, które wiedziemy jako istoty społeczne. Wystawa jest zwieńczeniem rezydencji i obejmuje obrazy cyfrowe, fotografie oraz rysunki eksperymentalne.

Autor stara się znaleźć odpowiedzi na pytania:

Czy my, ludzkość, naprawdę zmierzamy w stronę ciemności?
Innymi słowy, czy rzeczywiście rozwijamy się wraz z postępem nauki i technologii?
Czy nie stajemy się coraz bardziej egocentryczni, samolubni i pozbawieni wartości moralnych?
Czy naprawdę żyjemy w pokoju w najprawdziwszym sensie tego słowa?
Czy cele i koncepcje związane z przeszłością są dla nas bezużyteczne?
Czy głównym celem naszego życia jest zarabianie pieniędzy?
Czy wystarczająco często rozmyślamy nad samodoskonaleniem i dążymy do niego?
Ile czasu spędzamy w ciągu dnia z naszymi bliskimi i dziećmi?
Czy stajemy się niewolnikami mediów społecznościowych?
Czy trwonimy nasz cenny czas wpatrzeni w smartfony?
Czy naprawdę jesteśmy zadowoleni z naszego życia?

Kaushik Gupta

Twórczość Kaushika Gupty jest próbą uchwycenia esencji i duchowej natury życia oraz wyrazem instynktownej potrzeby reakcji na współczesny gorączkowy tryb życia. Artysta urodził się w 1979 roku w Kalkucie w Indiach, studia licencjackie (B.F.A) w latach 2002-2006 na wydziale malarstwa w Kolegium Sztuk Wizualnych w Kalkucie (przy Uniwersytecie Indira Kala Sangeet); od 2006 roku regularnie wystawia swoje prace; uczestnictwo w programie rezydencji artystów w AIR Frosterus, w Karasamaki w Finlandii, w okresie czerwiec-lipiec 2016 r.; udział w XVII Azjatyckim Biennale Sztuki w Shilpakala Akademi w Dhace w Bangladeszu oraz w Biennale Malarstwa Olejnego “Dafen” 2018 w Shenzen w Chinach. Autor wystawy indywidualnej pt. Remembrance of Things Past (Pamięć o przeszłości) wystawianej w siedmiu galeriach grupy The Nehru Centre w Indiach i Londynie (czerwiec, 2013). Współpraca z Działem Kulturalnym Wysokiej Komisji Indii w Londynie. Artysta mieszka i pracuje w Kalkucie.

godz. 18.00

Wykład (część I) – prowadzenie: Jolanta Męderowicz

Znak sztuki / Fotografia w Labiryncie

godz. 19

Wykład (część II) – prowadzenie: Jolanta Męderowicz

Akcje i dokumentacje / Fotografia w Labiryncie

Jolanta Męderowicz – historyk sztuki.

Absolwentka Wydziału Historii Sztuki KUL. Studia doktoranckie w Instytucie Historii Sztuki (Katedra Historii Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej) Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Kuratorka wystaw, autorka tekstów oraz wykładów z zakresu teorii i sztuki współczesnej. Zajmuje się tematyką awangard XX w., neoawangardy w Polsce, fotografii, kolekcji sztuki, rynku i kultury. Członkini: Rady Fundacji Sztuki Współczesnej „In situ” (kuratorka wystaw i festiwali sztuki 2005-2011), także Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (wiceprezes 2006-2010, następnie członek Zarządu), gdzie współtworzy program i kolekcję sztuki współczesnej, oraz od 2017 Rady Programowej BGSW w Słupsku. Od 2019 – członek Związku Polskich Artystów Fotografików ZPAF. Autorka programów badawczych, m.in.: Meta-Weiss/Meta biel (Freies Museum Berlin) w ramach programu kulturalnego Prezydencji Polski w UE 2011; Meta-sztuka – konceptualizacje 2012; Kim jest sztuka 2013; Indywidualność obrazu 2018. Stypendia twórcze: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2013, Prezydenta Miasta Lublin 2018.

Wydarzenia BGSW
Wydarzenia BGSW

Dowiedz się więcej: Kaushik Gupta