To był wspaniały rok dla Nowego Teatru w Słupsku!

2019 rok okazał się absolutnie wyjątkowym dla Nowego Teatru w Słupsku! Osiągnięto ogólnopolski sukces zwyciężając Festiwal Szekspirowski „Kupcem weneckim”, były obchody 15-lecia Teatru, budowa nowej siedziby instytucji dobiega końca a wskaźniki aktywności repertuarowej, edukacyjnej i około teatralnej okazały się imponujące.

Dla Nowego Teatru to forma zaproszenia do teatralnej ekstraklasy, dla jego zespołu dowód, że dobry teatr może powstać z dala od wielkich ośrodków i uwagi mainstreamowych mediów, a dla widzów potwierdzenie, że mają w Słupsku zauważony i doceniony w kraju teatr, w którym warto bywać.”

Miesięcznik „Teatr” / „Festiwal wykorzystanych szans” / Łukasz Rudziński

W 2019 roku zagrali dla Państwa 231 spektakli (160 w Słupsku i 71 na wyjeździe) przy frekwencji w siedzibie teatru na poziomie 79,35 %. Spektakle w Słupsku obejrzało 28 788 widzów, co z publicznością podczas pokazów wyjazdowych daje imponującą ilość 59 744 odbiorców! Wystawiono aż 6 premier – od naszej najgłośniejszej produkcji „Kupca weneckiego” w reżyserii Szymona Kaczmarka (luty), w kwietniu pokazano propozycję rozrywkową „Pomoc domowa“ (reż. Albert Osik), miesiąc później klasyczną komedię na małej scenie – „Wykrywacz kłamstw“ w reżyserii Dominika Nowaka.

Nowy sezon rozpoczęto we wrześniu współczesnym spektaklem „M-2” w reżyserii Darii Kopiec. Na rozpoczęcie festiwalu wystawiono premierę spektaklu „Made in USA” w reżyserii kolektywu twórczego pod przewodnictwem Wiktora Rubina a rok zakończono spektaklem dla młodzieży „Pasztety, do boju!” w reżyserii debiutującej Nataszy Sołtanowicz. Spektakl ten zrealizowano wspólnie z Gminą Postomino. W grudniu wystawiono dodatkowo program mikołajkowy dla najmłodszych widzów pod opieką artystyczną Magdaleny Płanety.

ZŁOTY YORICK

„Kupiec wenecki” okazał się ogromnym sukcesem. Złoty Yorick, zdobyty na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku to wspaniałe wyróżnienie dla zespołu teatru, zwłaszcza w świetle 15 lat wytężonej pracy artystycznej. Jeden z trójmiejskich krytyków teatralnych (Piotr Wyszomirski, „Gazeta Świętojańska”) napisał, że zakwalifikowanie się „Kupca weneckiego” do finału Konkursu Szekspirowskiego to największy sukces artystyczny Nowego Teatru w całej jego historii… Niedługo potem Nowy Teatr wygrał konkurs, spektakl otrzymał dziesiątki entuzjastycznych recenzji w ogólnopolskiej prasie, przyszły zaproszenia na najbardziej prestiżowe festiwale a Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku pojawił się w rankingach teatralnych wśród najlepszych scen z całego kraju.

Na takie spektakle jak ten czeka się czasem nawet dekadę. […] Słupski „Kupiec wenecki” okazał się objawieniem minionego roku. Nie tylko wykroczył poza szekspirowską sztampę, ale i podarł przy okazji parę klisz na temat teatru prowincjonalnego i jego szans na ogólnopolską recepcję.”
„Jak przegrywają Inni” / Łukasz Drewniak / teatralny.pl / 03-01-2020

EDUKACJA I DZIAŁANIA OKOŁO TEATRALNE

W roku 2019 kontynuowano działania edukacyjne zapoczątkowane w latach wcześniejszych, a także wprowadzono do oferty wiele nowych propozycji.

Nowy Teatr przygotował dla Państwa ponad 100 wydarzeń edukacyjnych i akcji kulturalno-oświatowych! Stworzyono Sieć Liderów Kultury z lokalnymi szkołami, jest także czynny udział w ogólnopolskich programach, a w listopadzie mieliśmy zaprezentowano efekty działań edukacyjnych w Archangielsku na naukowo-praktycznej Konferencji Teatr i Teatralność w Kulturze Współczesnej.

Od marca zrealizowano 30 spotkań w ramach akcji „Czytamy z dobrą energią”, której partnerem była firma ENGIE EC Spółka z o.o. Chcąc ułatwić pracę nauczycielom, lekcje teatralne realizowane początkowo w siedzibie Teatru przekształciły się w zajęcia prowadzone w szkołach. Uczniom zaproponowano także cykliczne spotkania Klubu Recenzenta i grupy warsztatowe prowadzone przez aktorów. Ponadto wciąż można umówić się na zwiedzanie teatru.

Raz w miesiącu, w ramach akcji Niania w teatrze, widzowie mieli możliwość przyjścia do Teatru z dziećmi i pozostawienia ich pod opieką animatorów na czas trwania spektaklu.

Cyklicznie pokazywano spektakle z tłumaczeniami na język angielski i niemiecki. W roku 2019 zwiększyło się grono wolontariuszy i stażystów, którzy pomagali podczas Festiwalu i wydarzeń organizowanych przez teatr, festynów, jarmarków czy warsztatów.

Rok 2019, to także 15-lecie Nowego Teatru, w ramach którego wydano książkę Alicji Syty „Piękne szaleństwo. 15-lecie Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku” i przeprowadzono szereg warsztatów i animacji dla dzieci i młodzieży.

Działania edukacyjne często towarzyszyły imprezom miejskim, takim jak: Festiwal SALWA, Dzień Dziecka na Placu Zwycięstwa, Jarmark Gryfitów czy Urodziny Ratusza.

FESTIWAL SCENA WOLNOŚCI

Po raz drugi zorganizowano Festiwal Scena Wolności (październik 2019), tym razem pod hasłem „transformacja”, w trzydziestą rocznicę przemian ustrojowych w Polsce.

Wystawiono najgłośniejsze spektakle ostatnich lat (min. „Naszą klasę“ Teatru Dramatycznego w Warszawie, „Broniewskiego“ Teatru Wybrzeże w Gdańsku czy warszawski Pożar w Burdelu). Udało się zaprosić Dom Spotkań z Historią w Warszawie i absolwentów Rosyjskiego Instytutu Sztuk Scenicznych w Petersburgu. Zorganizowano warsztaty, wystawę, koncert, czytanie performatywne, debaty, wykłady, spotkania z twórcami. Wydano gazetkę festiwalową, która cieszyła się takim powodzeniem, że postanowiono kontynuować jej drukowanie w formie miesięcznika. Kolejna edycja Festiwalu Scena Wolności w 2020 roku opierać się będzie o idiom „Cud nad Wisłą”. Zespół teatru już pracuje nad repertuarem i wydarzeniami towarzyszącymi!

NOWA SIEDZIBA

Innym osiągnięciem, ale i wysiłkiem teatru w mijającym roku jest budowa nowej siedziby Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku.

Budynek będzie posiadał scenę z widownią na 250 miejsc, sale prób i sale warsztatowe, foyer z kawiarnią, pełne zaplecze techniczne, biurowe oraz pokoje aktorskie z tarasami na dachu. Planowane otwarcie nowej siedziby to 5 września 2020 roku (rozpoczęcie sezonu 2020/2021) – premierą „Szewców” Witkacego w reżyserii Pawła Świątka. Po 15–tu latach działalności Nowy Teatr zyska wreszcie swoja własną siedzibę!

Rok 2020 w Nowym Teatrze w Słupsku

Od 4 lat konsekwentnie budowany jest nowoczesny teatr środka, spełniający i stwarzający potrzeby lokalnej społeczności oraz promujący nasze miasto poza jego granicami. Rok 2020 przyniesie równie wiele radości ze wspólnej pracy i jeszcze więcej nowych wyzwań!

Przed nami kolejne premiery: w lutym 2020 – farsa „Żona potrzebna od zaraz“ (w reż. Dominika Nowaka), w kwietniu „Wzór na pole trójkąta“ (w reż. Jana Hussakowskiego) – spektakl ten realizowany jest wspólnie z Festiwalem Nowe Epifanie w Warszawie, na początku czerwca „Stolp. Dzień kobiet“ (w reż. Julii Mark). Nowy sezon wystartuje w nowym budynku premierą „Szewców“ (w reż. Pawła Świątka) a na koniec roku premiera „Opowieści wigilijnej“ na podstawie powieści Charles’a Dickens’a.