Partyzantka antynapoleońska na Pomorzu w 1807 r

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na spotkanie z cyklu Służby mundurowe, historia i technika. Wykład Dr Tomasza Katafiasza pt. "Partyzantka antynapoleońska na Pomorzu w 1807 r.".

Wykład odbędzie się w sobotę, 1 lutego 2020 o godzinie 12.00 w Białym Spichlerzu Sala im. Barbary Zielińskiej.
Wstęp wolny

Jak pisze Tomasz Katafiasz, przedmiotem wykładu są wydarzenia związane z wojną Francji z IV Koalicją antynapoleońską (1806-1807), które rozegrały się na obszarze między Gdańskiem a Kołobrzegiem, po linię rzeki Noteci na południu. W oparciu o wymienione twierdze, podjęły tu działalność dwa duże zgrupowania pruskiej partyzantki, zorganizowane przez por. Ferdynanda B. von Schilla (Kołobrzeg) i mjr. Reinholda von Krockowa (Gdańsk). Ten drugi planował przenieść swoją bazę operacyjną do Słupska, jednak zamiary te pokrzyżowała akcja wydzielonego oddziału polskiej kawalerii pospolitego ruszenia gen. Michała Sokolnickiego (zdobycie Słupska 18-19 II 1807 r.).

W ramach wykładu przedstawione zostaną okoliczności formowania obu pruskich "wolnych korpusów" (freikorpsów), ich liczebność, uzbrojenie i wygląd, a także najważniejsze epizody "małej wojny", prowadzonej przez nie z Wielką Armią napoleońską od stycznia do maja 1807 r. Zamknięcie pierścieni blokady francuskiej wokół Gdańska i Kołobrzegu ostatecznie ograniczyło niemal do zera aktywność pruskich dywersantów, którzy włączeni do załóg obleganych twierdz, podzielili ich dalsze losy.

"Partyzantka antynapoleońska na Pomorzu w 1807 r."
"Partyzantka antynapoleońska na Pomorzu w 1807 r."
Reklama