Muzeum Wiednia w nowej odsłonie

Po trzech latach renowacji i rozbudowy ponownie otwarto przy Karlsplatz w Wiedniu Muzeum Wiednia. To miejsce, które opowiada historię miasta w zupełnie nowy sposób i jednocześnie stanowi nowoczesne miejsce spotkań dla wszystkich zainspirowanych kulturą, którzy mieszkają w Wiedniu lub go odwiedzają.

Wien Museum Lisa Rastl
Wien Museum Lisa Rastl

Dzięki wyjątkowej kolekcji najwyższej klasy dzieł sztuki i eksponatów historycznych Muzeum Wiednia oferuje wgląd w historię austriackiej stolicy w swoim głównym budynku na Karlsplatz. Muzeum miejskie zostało zbudowane przez Oswalda Haerdtla w latach pięćdziesiątych XX wieku. Po trzech latach renowacji i rozbudowy zostało ponownie otwarte 6 grudnia 2023 roku.

Po remoncie muzeum zyskało przejrzystą strukturę: na pierwszych trzech piętrach, w starym budynku Haerdtla, mieści się stała ekspozycja „Wiedeń. Moja historia”, która w formie chronologicznej wycieczki opowiada historię miasta od czasów najdawniejszych do współczesności. Wejście na tę ekspozycję jest bezpłatne.

Słowo >>muzeum<< brzmi jak miejsce z przeszłości. Ale nasze Muzeum Wiednia to miejsce przyszłości. Miejsce spotkań, miejsce uczestnictwa, miejsce wymiany wiedzy. Nowe Muzeum Wiednia stworzyło infrastrukturę kulturalną dla przyszłych pokoleń (…). Wiedeń to nie tylko milionowa metropolia, Wiedeń to także podejście do życia. Niedrogie i o wysokiej jakości życia. Nic obecnie nie odzwierciedla tego lepiej niż nowe Muzeum Wiednia” – powiedział Michael Ludwig, burmistrz Wiednia, podczas uroczystego otwarcia.

Wien Museum Kollektiv Fischka
Wien Museum Kollektiv Fischka

Na trzecim piętrze znajdują się trzy studia oferujące szeroką gamę warsztatów dla wszystkich grup wiekowych, sale eventowe oraz duży taras ze spektakularnym widokiem na centrum Wiednia. Czwarte nowe piętro oferuje 1100 m2 powierzchni na zmieniające się wystawy specjalne. Pierwszy pokaz poświęcony będzie Johannowi Bernhardowi Fischerowi von Erlachowi, a wernisaż odbędzie się 1 lutego 2024 roku.

Najpiękniejsze jest zaproszenie, jakie to muzeum kieruje na tak wiele sposobów teraz i dla przyszłych pokoleń poprzez uczestnictwo wszystkich mieszkańców tego miasta w bogactwie kulturowym” – podkreśla Veronica Kaup-Hasler, członek zarządu miasta ds. kultury.

Na kilka miesięcy przed otwarciem przeprowadzono audyt dotyczący zrównoważonego rozwoju i wpływu na środowisko. Surowy proces certyfikacji został pomyślnie zakończony, a Muzeum Wiednia otrzymało Austriackie Oznakowanie Ekologiczne w samą porę na otwarcie jako siedziba muzeum i miejsce wydarzeń.

W muzeum obowiązują standardowe godziny otwarcia: od wtorku do piątku w godzinach 9:00-18:00, soboty i niedziele w godzinach 10:00-18:00. Wejściówki można rezerwować na stronie wienmuseum.at lub na miejscu.

Źródło informacji oraz zdjęcia: Vienna International Offices.