Koloryty Indonezji. 35 lat Pracowni Batiku im. Marii Hasiec Słupskiego Ośrodka Kultury

Dyrektor Słupskiego Ośrodka Kultury Jolanta Krawczykiewicz oraz Dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku Marzenna Mazur mają zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy „Koloryty Indonezji. 35 lat Pracowni Batiku im. Marii Hasiec Słupskiego Ośrodka Kultury„.

Wystawa ze zbiorów Pracowni Batiku SOK oraz ze zbiorów prywatnych. Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku, ul. Dominikańska 5 2 października 2024 (środa), godz. 17:00. Wystawa trwać będzie do 3 listopada 2024.

Ekspozycja podsumowuje trzydziestopięcioletni okres istnienia Pracowni Batiku działającej przy Słupskim Ośrodku Kultury. Pracownia, założona w 1989 roku przez Marię Hasiec, jest przedsięwzięciem wyjątkowym, gdyż od 35 lat konsekwentnie propaguje technikę batiku na polskim Pomorzu.

Batik wykorzystywany jest w kształceniu plastycznym, a uczestnicy zajęć poznają też zagadnienia związane z historią batiku w Polsce i na świecie. Wykorzystywana w pracowni technika dostosowana jest do polskich warunków i materiałów. Uczestnicy zajęć wprowadzani są jednak w świat indonezyjskiej kultury i sztuki, gdyż to w Indonezji właśnie batik rozwinął się najlepiej. Batiki wykonywane w pracowni podejmują więc tematy zarówno indonezyjskie, jak i typowo polskie. Prace uczestników wielokrotnie brały udział w wystawach i konkursach w Polsce i za granicą, zdobywając liczne nagrody.

Koloryty Indonezji. 35 lat Pracowni Batiku im. Marii Hasiec Słupskiego Ośrodka Kultury
Koloryty Indonezji. 35 lat Pracowni Batiku im. Marii Hasiec Słupskiego Ośrodka Kultury

Koloryty Indonezji. 35 lat Pracowni Batiku im. Marii Hasiec Słupskiego Ośrodka Kultury

Tematem i motywem przewodnim tegorocznej, jubileuszowej wystawy pracowni „Koloryty Indonezji” będzie właśnie sama Indonezja, i bogactwo jej kolorów i form. Widzowie będą mieli okazję zapoznać się z kilkudziesięcioma pracami o tematyce indonezyjskiej dzieci, młodzieży i dorosłych powstałymi pod okiem pięciu instruktorek Pracowni Batiku: Marii Hasiec, Aleksandry Ciecholewskiej, Marzeny Salwiak, Agnieszki Lis i Anety Marko, od początku jej istnienia po rok 2024. Większość prac ma charakter obrazów, ale obejrzeć będzie też można prace z dekoracyjnymi ornamentalnymi formami, dominującymi w tradycji indonezyjskiej.

Kuratorkami wystawy są: Aneta Marko (SOK) i Ewa Mazur (MPŚ).

Patronat nad wystawą objęła Prezydentka Miasta Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

Serdecznie zapraszamy!

Informacja prasowa i plakat: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Słupski Ośrodek Kultury.

Batik

Od redaktora. Tytułem wyjaśnienia, ponieważ nie każdy zna technikę Batiku postanowiłem nakreślić czytelnikom tą artystyczną technikę. Oczywiście na swój laicki i amatorski sposób. Zawodowców upraszam o wybaczenie w przypadku nieścisłości.

Batik to popularna w Azji (głównie Indonezja i Malezja) technika barwienia tkanin przy użyciu wosku. Polega ona na pokryciu gorącym woskiem tych części materiału, które po późniejszym zanurzeniu w barwniku pozostaną niezabarwione. Po wysuszeniu można powtórzy czynność kilkukrotnie. Potrzebny jest wosk (pszczeli i parafina), płótno (największym uznaniem cieszą się stare prześcieradła), barwniki i pędzle. Chodzi o to, że wosk ma zawsze trochę inną temperaturę, dzięki czemu zawsze inaczej wsiąka w płótno, barwniki mają nieco inne stężenie i odcień, płótno schnie po ufarbowaniu z różną szybkością. Te właściwości sprawiają, że tak naprawdę prawie nigdy nie uda się uzyskać dwóch identyczny prac. To co jednak jest kwintesencją batiku to krakelura. Mieszanie wosku pszczelego z parafiną nie jest przypadkowe. Naturalny wosk jest elastyczny, w odróżnieniu od parafiny – wówczas wosk kruszy się, dając ładną krakelurę. Krakelura to kolorowe „żyłki” powstające wskutek wnikania barwnika w spękania w wosku, jest to to, po czym rozpoznaje się batik.