Zmiana strategii produkcji autobusów Scania w Słupsku

Koncern Scania zdecydował o stopniowym wygaszaniu części produkcji i zamknięciu fabryki nadwozi autobusów w Słupsku.

To bardzo zła wiadomość dla pracowników i mieszkańców Słupska.

Poniżej przedstawiamy oświadczenie firmy Scania.

Informacja prasowa – Scania

Aby zapewnić rentowność oraz dostęp do konkurencyjnych i zrównoważonych rozwiązań w zakresie mobilności, koncern Scania zdecydował o stopniowym wygaszaniu części produkcji i zamknięciu fabryki nadwozi autobusów w Słupsku, w firmie Scania Production Słupsk S.A., w pierwszym kwartale 2024 roku. Głównym elementem nowej strategii jest koncentracja na budowie podwozi – zakład produkcji podwozi typu K w Kobylnicy koło Słupska będzie pracował bez zmian. Scania w dalszym ciągu będzie oferować klientom kompletne autobusy, które opierają się na najmocniejszych stronach firmy: systemie modułowym, rozległej globalnej sieci serwisowej oraz dobrej współpracy z producentami nadwozi na rynku lokalnym i światowym.

Decyzja motywowana jest negatywnymi zmianami na globalnym rynku w segmencie autobusów. Przekłada się to na spadek liczby zamówień na nowe autobusy i powoduje trwałą utratę rentowności tego segmentu. Segment autobusów mocno odczuł negatywne skutki pandemii koronawirusa, i choć
sytuacja na rynku stopniowo się normuje, tempo odbudowy jest niewystarczające. Ponadto, planowane wdrożenie zmian w przepisach prawa dotyczących autobusów wymaga znacznych inwestycji w nowe technologie, zarówno teraz, jak i w przyszłości.

Scania Production Słupsk S.A. jest obecnie miejscem pracy dla 1047 osób zatrudnionych w dwóch lokalizacjach – zakładzie produkcji nadwozi autobusów przy ul. Grunwaldzkiej 12 w Słupsku (847 pracowników) oraz zakładzie produkcji podwozi typu K w Kobylnicy koło Słupska (200 pracowników).

Decyzja o zamknięciu produkcji dotyczy wyłącznie zakładu w Słupsku. Nie wpływa ona na produkcję prowadzoną przez Scania w Kobylnicy koło Słupska.

Wszyscy pracownicy objęci planowanymi zwolnieniami otrzymają należne prawem świadczenia. Oprócz wykraczających ponad obowiązek prawny odpraw, firma przygotowuje wsparcie obejmujące m.in. doradztwo zawodowe, możliwość szkoleń w celu zmiany kwalifikacji zawodowych oraz inne
świadczenia.

To trudna decyzja poprzedzona szczegółowymi, licznymi analizami prowadzonymi na poziomie koncernu Scania. Scania Production Słupsk S.A.to ponad 30 lat budowania unikatowych kompetencji, zaangażowania, wspólnoty lojalnych współpracowników oraz tradycji tworzenia wyjątkowego produktu. Musimy pożegnać część naszych pracowników z ciężkim sercem i ogromnym szacunkiem do ich dotychczasowej pracy. Rozpoczynamy rozmowy ze związkami zawodowymi. Zaproponujemy wsparcie dla zwalnianych pracowników oferując więcej niż wynika z przepisów prawa – mówi Robert Eriksson, dyrektor zarządzający Scania Production Słupsk S.A. – Zaprzestanie produkcji nadwozi autobusów nie będzie miało wpływu na produkcję podwozi typu K realizowanych z powodzeniem od jesieni zeszłego roku w zakładzie w Kobylnicy k. Słupska. Z naszej linii produkcyjnej zjeżdża 12 podwozi dziennie. Wierzymy w dalszy rozwój tego obszaru – mówi Richard Wårdemark, dyrektor produkcji Scania Production Słupsk S.A.

Zarząd Scania Production Słupsk S.A. rozpoczął już rozmowy z organizacjami związkowymi działającymi w firmie na temat szczegółów planowanego procesu zwolnień grupowych. –Naszym celem jest przeprowadzenie tego procesu w najlepszy możliwy sposób. Łączy nas wspólna historia i wieloletnie, trwałe relacje. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by jak najlepiej zadbać o naszych pracowników. Oprócz wykraczających ponad obowiązek prawny odpraw, przygotowujemy pakiet wsparcia dla odchodzących pracowników. Jego szczegóły są przedmiotem rozmów z partnerami społecznymi – mówi Lilianna Łuczkiewicz, dyrektor działu personalnego, Scania Production Słupsk S.A.