Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

Skarpetkową akcję online zwiększającą świadomość społeczną dotyczącą zespołu Downa zorganizowali uczniowie Zespołu Szkół Informatycznych i Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Słupsku.

Skarpetkowa akcja online uczniów ZSI i SMS

21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki.

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

Data 21 marca nie jest przypadkowa, ponieważ w 21 parze chromosomów, osoby zdrowe mają 2 chromosomy a osoby z Zespołem Downa 3. Na znak solidarności, tolerancji z osobami z zespołem Downa oraz z myślą o przełamywaniu stereotypów, a także mając na celu budowanie świadomości społecznej na temat tego, czym jest Zespół Downa, uczniowie Zespołu Szkół Informatycznych i Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Słupsku zorganizowali skarpetkowy happening online.

Akcję młodzież szerzyła za pośrednictwem Internetu i portali społecznościowych, zachęcając swoją społeczność szkolną do zrobienia sobie zdjęć w skarpetkach nie do pary. Uczniowie włączyli do inicjatywy swoich najbliższych, przyjaciół oraz zwierzęta, którymi opiekują się na co dzień.

Akcję wśród młodzieży w słupskim ZSI i SMS zainspirowała Monika Skwarek, nauczycielka matematyki.

Jak wyjaśniają organizatorzy, celem skarpetkowej akcji jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra osób z tą wadą genetyczną i integracja z nimi. „Pokażmy, że możemy być przyjaciółmi do pary!” – zachęcają organizatorzy.