Słupski szpital wśród nagrodzonych w konkursie Inspiracje 2019

Najlepszy w Polsce w kategorii „Nowatorskie produkty i e-usługi poprawiające jakość życia i zdrowia” oraz na piątym miejscu w kategorii „Działania na rzecz poprawy zdrowia i jakości życia seniorów”. To wyniki Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku w konkursie „Bezpieczny Szpital Przyszłości – Inspiracje 2019″ prowadzonego przez tytuł Dziennik Gazeta Prawna.

Nagrody wręczono podczas uroczystej Gali w auli Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji Warszawie, wręczono nagrody Inspiracje 2019. Konkurs promuje osoby, instytucje, szpitale, organizacje pozarządowe i firmy działające w ochronie zdrowia, które w mijającym roku szczególnie zasłużyły się dla krzewienia nowych idei, rozwiązań i technologii, wpływając na zwiększanie bezpieczeństwa pacjentów i pracowników szpitali. Organizatorem Konkursu Inspiracje jest firma Idea Trade, koordynator Koalicji Bezpieczny Szpital Przyszłości. Przewodniczącym kapituły oraz patronem honorowym jest dr Marek Tombarkiewicz, dyrektor Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Patronat honorowy nad Inspiracjami 2019 objęli również p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak, Główny Inspektor Sanitarny prof. Jarosław Pinkas oraz dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH dr Grzegorz Juszczyk. W tym roku do konkursu wpłynęło ponad trzykrotnie więcej zgłoszeń niż w poprzedniej, drugiej edycji.

Najlepszy w Polsce w kategorii „Nowatorskie produkty i e-usługi poprawiające jakość życia i zdrowia”

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku zdobył pierwsze miejsce w kategorii „Nowatorskie produkty i e-usługi poprawiające jakość życia i zdrowia”. Nasza placówka została doceniona za projekt „Program diagnostyki i leczenia obrzęku chłonnego:.

Laur zdobyliśmy także w kategorii „Działania na rzecz poprawy zdrowia i jakości życia seniorów”. W tej grupie zdobyliśmy piąte miejsce za działania na rzecz zdrowia seniorów.

Pomimo różnych problemów finansowych i organizacyjnych w służbie zdrowia w szpitalu w Słupsku znalazł się zespół młodych ambitnych i chcących się kształcić młodych chirurgów, którzy postanowili, że zrobią dla swoich pacjentów cos więcej niż wymaga Narodowy Fundusz Zdrowia. Dlaczego więcej? Ponieważ NFZ nie finansuje leczenia obrzęku limfatycznego po operacjach onkologicznych, pomimo, że jest to poważny problem zdrowotny dokuczliwy w życiu codziennym – mówi Andrzej Sapiński, prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Zespół naszych chirurgów dużo sil poświęcił dużo czasu na zdobywanie doświadczenia w ośrodkach klinicznych głównie za granicą w technikach operacyjnych. Udało się nam nawiązać współpracę z Międzynarodowym Ośrodkiem Chirurgicznego Leczenia Obrzęku Chłonnego w Tokio. Dzięki tym działaniom ośrodek w Słupsku jest jednym z wiodących w Polsce w zakresie zabiegów chirurgicznego leczenia obrzęku chłonnego – dodaje A. Sapiński.

Konkurs jest okazją dla szpitali i organizacji zajmujących się zdrowiem, by pokazać pozytywne przykłady działań – mówi Marcin Malinowski, partner zarządzający w Idea Trade – Wspólnie prezentujemy i promujemy ludzi oraz zespoły, którym „chce się chcieć”, mimo że szpitale wciąż borykają się z wieloma problemami, a w tym roku ze względu na pandemię sytuacja jest niezwykle trudna i nieprzewidywalna.

Nagrody Inspiracje są elementem programu „Bezpieczny Szpital Przyszłości”, prowadzonego przez Idea Trade od 2015 roku. To program edukacyjny kierowany do osób zarządzających szpitalami i odpowiedzialnych za zarządzanie jakością w swoich placówkach.

Fotografia: Idea Trade