Słonecznym do Ustki

W ostatni weekend czerwca pociąg „Słoneczny” po raz jedenasty wyruszy na szlak. W tym roku trasa została wydłużona i będzie można nim dojechać do Ustki. Na tej zmianie skorzystają przede wszystkim mieszkańcy Pomorza.

Słonecznym do Ustki

Gdzie i kiedy?

W tym roku pierwszy pociąg wyruszy 28 czerwca o godzinie 06:56 z Warszawy Zachodniej. Do Gdańska Głównego dotrze o godzinie 10:30. Następnie skieruje się do Gdyni Głównej skąd odjedzie w stronę Ustki, zatrzymując się po drodze w Wejherowie, Lęborku i Słupsku. Zgodnie z planem w nadmorskim kurorcie „Słoneczny” powinien pojawić się o godzinie 12:51. Z kolei w drogę powrotną do stolicy pociąg wyruszy o godzinie 15:02, a do Warszawy powinien dotrzeć o godzinie 21:19. Taką trasą „Słoneczny” ma kursować codziennie do 30 sierpnia.

Odrobina luksusu

Podróż pociągiem zapowiada się niezwykle komfortowo. W skład „Słonecznego” ma wejść sześć nowoczesnych, klimatyzowanych wagonów piętrowych, w których zmieści się około 750 miejsc siedzących. Pojazd jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a podróż z małym dzieckiem mają ułatwić znajdujące się na wyposażeniu przewijaki dla niemowląt. Będzie w nim dostępny także catering.

Rabat na zachętę

Cena biletu z Gdańska Głównego do Ustki wynosi 29,70 zł. Przewoźnik honoruje ulgi ustawowe i handlowe. Dodatkowo nieodpłatnie można przewieźć psa lub rower. W ramach akcji „Słoneczny wysyp rabatowy” podróżni otrzymają specjalną kartę, dzięki której będą mogli skorzystać ze zniżek na terenie Trójmiasta.

Alternatywa dla jazdy samochodem

Pociąg „Słoneczny” cieszy się dużą popularnością wśród podróżnych. W ciągu 10 edycji przewiózł ponad 750 tysięcy wczasowiczów. Żeby ulepszyć ofertę i tym samym zachęcić więcej osób do korzystania z tego pojazdu, Koleje Mazowieckie zdecydowały się na wydłużenie trasy. Pomysł ten został doceniony przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego – To komercyjne przedsięwzięcie jest ciekawą propozycją dla mieszkańców Mazowsza, a także Pomorza dzięki wydłużeniu relacji pociągu do Ustki – kurortu na Środkowym Pomorzu. Tereny nadmorskie są szczególnie wrażliwe na działania szkodliwe dla środowiska. Transport kolejowy w okresie letnim odciąża zatłoczoną drogę krajową nr 21 i zapewnia dogodny dojazd bez przesiadek dla podróżnych z głębi kraju. Planowane połączenie poprawi również bezpieczeństwo na przeciążonych drogach województwa pomorskiego. Wydaje się więc, że publiczny transport zbiorowy w tym przypadku jest najlepszym środkiem transportu. – stwierdził Krzysztof Czopek dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.