Jak uwolnić potencjał aktywności obywatelskiej mieszkańców Polski lokalnej? Odpowiedzi na to pytanie udzielą uczestnicy debaty, która odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku, a także w 49 innych miejscowościach w całej Polsce.
Debata jest częścią projektu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”, organizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. To projekt, którego celem jest wywołanie szerokiej dyskusji nad mechanizmami rozwoju lokalnych społeczności.
– Rozwój Polski lokalnej wymaga przede wszystkim dobrego pomysłu. Wizji, która pozwoli zmobilizować mieszkańców i celu, który wspólnymi siłami można osiągnąć. Mechanizmy rozwojowe powinny opierać się na wiedzy eksperckiej, ale nie wolno zapominać o zaangażowaniu i doświadczeniu lokalnych liderów – mówi Piotr Zbieranek, koordynator projektu.
Do udziału w projekcie została zaproszona m.in. Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku – Organizatorzy na miejsce debat wybrali biblioteki, ponieważ są nie tylko lokalnym centrum dostępu do informacji i wiedzy, ale także przestrzenią spotkań, tak potrzebnych zwłaszcza w mniejszych miejscowościach – mówi dyrektor Danuta Sroka.
Debata w Słupsku odbędzie się 19 maja 2016 r. o godz. 10.00. W spotkaniu będą uczestniczyć przedstawiciele samorządu, reprezentanci lokalnych instytucji i organizacji, a także mieszkańcy. Spotkanie będzie miało formę warsztatu, dlatego liczba miejsc jest ograniczona.
Efekty i wnioski ze wszystkich dyskusji zostaną przedstawione opinii publicznej za pośrednictwem partnerów medialnych oraz na XI Kongresie Obywatelskim w listopadzie 2016 r. w Warszawie. Raport z debat zostanie wręczony Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie.
Projekt „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Partnerem strategicznym projektu jest PKO Bank Polski. Ogólnopolscy partnerzy medialni: dzienniki i tygodniki Grupy Polska Press , TVP Kultura, ngo.pl jak również patronat Prezydenta Słupska Roberta Biedronia.
Projekt jest organizowany w ramach Kongresu Obywatelskiego. Kongresy Obywatelskie od 10 lat są miejscem spotkania, wymiany refleksji i dyskusji między Polakami. Kongres angażuje do rozmów o rozwoju Polski znanych i cenionych przedstawicieli świata nauki, kultury, polityki, społeczeństwa obywatelskiego czy biznesu (wśród uczestników kongresowych dyskusji można wymienić m.in. Jana Englerta, Lecha Wałęsę, Joannę Szczepkowską czy Jacka Żakowskiego).
\