Rozdali duże pieniądze na otwarcie biznesów

Słowińska Grupa Rybacka zakończyła nabory wniosków o dofinansowanie dla mieszkańców obszaru zainteresowanych założeniem własnej firmy w branżach turystycznej lub usług dla lokalnej społeczności oraz dla osób związanych z rybactwem. Pierwsi mogli ubiegać o kwotę 60 tyś. zł. przy 100-procentowym dofinansowaniu, natomiast dla rybaków przewidziano dotację w wysokości do 300 tyś. zł.

 

 

SGR przyjęła 34 projekty. – Z największym zainteresowaniem spotkał się nabór na tworzenie usług dla lokalnej społeczności, w którym złożono 14 wniosków na łączną kwotę wsparcia w wysokości 840 000 zł. W zakresie turystyki wpłynęło 8 projektów na dotacje o wartości 480 000,00 zł , a na dywersyfikację działalności rybackiej – 12 wniosków, w ramach których wnioskowano niemal o 3 000 000 zł. Łączna wartość planowanych inwestycji wyniosła ponad 7,5 mln zł – informuje Magdalena Kodłubańska ze Słowińskiej Grupy Rybackiej.

 

 

Reklama - Podnośnik koszowy w SłupskuPodnośnik koszowy Słupsk

 

 

Tematyka projektów była bardzo różnorodna. Wśród nich znalazły się wnioski na otworzenie warsztatów samochodowych, biura reklamowego, czy wykonywanie rękodzieła. Nie zabrakło pomysłów na wykorzystanie zasobów naszego regionu w kosmetyce, budownictwie, a także branży spożywczej. W zakresie turystyki najwięcej projektów złożyli mieszkańcy Gminy Smołdzino. Na szczególną uwagę zasługują pomysły polegające na stworzeniu atrakcji dla gości odwiedzających nasz obszar, w tym: kuligów, wycieczek rowerowych oraz pieszych, warsztatów przyrodniczych, czy też api – inhalacji oraz wypieku chleba według tradycyjnych receptur.

 

Osoby związane z rybactwem zainteresowane były głównie rozszerzeniem swojej działalności w kierunku sprzedaży i przetwórstwa ryb lub wykorzystaniem zasobów morza w działalności turystycznej.

 

 

Ocena wniosków zakończy się w lipcu, kiedy listy wybranych do dofinansowania projektów ukażą się na stronie internetowej Słowińskiej Grupy Rybackiej. Większość wnioskodawców zaplanowało rozpoczęcie działań
na początku przyszłego roku, tuż po podpisaniu umowy o dofinansowanie.

 

 

Następne nabory, tym razem związane z wodnym potencjałem obszaru, przewidziane są na jesień.

 

 

Warto  wiedzieć, że …..

  • Słowińska Grupa Rybacka przed każdym naborem wniosków przeprowadza cykl bezpłatnych szkoleń
    i konsultacji dla osób zainteresowanych pozyskaniem dotacji;
  • Pozyskanie środków finansowych w ramach dostępnych funduszy daje szansę na realizację własnych pomysłów, stwarza możliwości dodatkowego zarobkowania, przyczyniając się jednocześnie do rozwoju regionu.

 

 

Reklama