Rozdali duże pieniądze na otwarcie biznesów

Słowińska Grupa Rybacka zakończyła nabory wniosków o dofinansowanie dla mieszkańców obszaru zainteresowanych założeniem własnej firmy w branżach turystycznej lub usług dla lokalnej społeczności oraz dla osób związanych z rybactwem. Pierwsi mogli ubiegać o kwotę 60 tyś. zł. przy 100-procentowym dofinansowaniu, natomiast dla rybaków przewidziano dotację w wysokości do 300 tyś. zł.

 

 

SGR przyjęła 34 projekty. – Z największym zainteresowaniem spotkał się nabór na tworzenie usług dla lokalnej społeczności, w którym złożono 14 wniosków na łączną kwotę wsparcia w wysokości 840 000 zł. W zakresie turystyki wpłynęło 8 projektów na dotacje o wartości 480 000,00 zł , a na dywersyfikację działalności rybackiej – 12 wniosków, w ramach których wnioskowano niemal o 3 000 000 zł. Łączna wartość planowanych inwestycji wyniosła ponad 7,5 mln zł – informuje Magdalena Kodłubańska ze Słowińskiej Grupy Rybackiej.

 

 

 

 

Tematyka projektów była bardzo różnorodna. Wśród nich znalazły się wnioski na otworzenie warsztatów samochodowych, biura reklamowego, czy wykonywanie rękodzieła. Nie zabrakło pomysłów na wykorzystanie zasobów naszego regionu w kosmetyce, budownictwie, a także branży spożywczej. W zakresie turystyki najwięcej projektów złożyli mieszkańcy Gminy Smołdzino. Na szczególną uwagę zasługują pomysły polegające na stworzeniu atrakcji dla gości odwiedzających nasz obszar, w tym: kuligów, wycieczek rowerowych oraz pieszych, warsztatów przyrodniczych, czy też api – inhalacji oraz wypieku chleba według tradycyjnych receptur.

 

Osoby związane z rybactwem zainteresowane były głównie rozszerzeniem swojej działalności w kierunku sprzedaży i przetwórstwa ryb lub wykorzystaniem zasobów morza w działalności turystycznej.

 

 

Ocena wniosków zakończy się w lipcu, kiedy listy wybranych do dofinansowania projektów ukażą się na stronie internetowej Słowińskiej Grupy Rybackiej. Większość wnioskodawców zaplanowało rozpoczęcie działań
na początku przyszłego roku, tuż po podpisaniu umowy o dofinansowanie.

 

 

Następne nabory, tym razem związane z wodnym potencjałem obszaru, przewidziane są na jesień.

 

 

Warto  wiedzieć, że …..

  • Słowińska Grupa Rybacka przed każdym naborem wniosków przeprowadza cykl bezpłatnych szkoleń
    i konsultacji dla osób zainteresowanych pozyskaniem dotacji;
  • Pozyskanie środków finansowych w ramach dostępnych funduszy daje szansę na realizację własnych pomysłów, stwarza możliwości dodatkowego zarobkowania, przyczyniając się jednocześnie do rozwoju regionu.