Rekompensaty za tarczę antyrakietową już pewne

Rekompensaty stają się wreszcie rzeczywistością. Słupszczanie czekali na ten moment od bardzo długiego czasu. Temat nabrał tempa, gdy trzy miesiące temu w sprawę osobiście zaangażował się Piotr Müller – rzecznik rządu i poseł z Pomorza.

Dzięki jego inicjatywie udało się skoordynować działania administracji rządowej oraz samorządowców z regionu. Efekt tej pracy już jest – premier Mateusz Morawiecki podpisał w Słupsku uchwałę Rady Ministrów dotyczącą przyznania 115 mln złotych na wieloletni program rozwoju całego regionu.

Rekompensaty za tarczę antyrakietową

Wieloletni program rozwoju stał się faktem. Mam nadzieję, że przyznane środki pomogą w rozwoju ziemi słupskiej. Nowe drogi, szkoły, a także infrastruktura sportowa to tylko niektóre elementy, które mogą powstać dzięki tym pieniądzom. Dużą rolę w ich przyznaniu odegrał Piotr Müller, jeden z moich najbliższych współpracowników. Włożył wiele wysiłku w negocjacje, a także koordynowanie rządowych prac nad projektem i zbieranie sugestii samorządowców – powiedział premier Mateusz Morawiecki

Bardzo dziękuję Panu Premierowi, że przychylił się do moich argumentów i dziś wspólnie możemy potwierdzić, że rekompensaty za tarczę antyrakietową stały się faktem – powiedział Piotr Müller – 115 mln złotych trafi na rozwój ziemi słupskiej. Jest to szczególnie istotne, ponieważ mieszkańcy od dawna czekali ten moment. Sądzę, że wspólnie z samorządowcami uda się przekuć ten sukces w wielki projekt rozwojowy naszej małej ojczyzny – dodał.

Społeczność słupska czekała na ten program od lat

Temat rekompensat z tytułu budowy tarczy antyrakietowej w Redzikowie jest bardzo ważny dla wszystkich mieszkańców społeczności słupskiej. Czekali oni na nie od lat. W lipcu sprawą zajął się Piotr Müller – poseł z Pomorza i jeden z najbliższych współpracowników Premiera Mateusza Morawieckiego. Zainicjował rządowe prace nad wieloletnim programem rozwoju regionu słupskiego, a także włączył do tych prac samorządowców ziemi słupskiej. Na początku sierpnia zapowiedział przeznaczenie 90 mln złotych na ten cel. Po pierwszych tygodniach rządowych prac nad odpowiednią uchwałą ogłosił, że budżet na cały program wyniesie aż 115 mln złotych. W październiku ministrowie
ostatecznie zaakceptowali program.

W efekcie premier Mateusz Morawiecki, który przybył do Słupska na zaproszenie posła Müllera, podpisał w obecności lokalnych samorządowców uchwałę. Dokument stanowi potwierdzenie przekazania środków regionowi. Uroczystości tej towarzyszyło także spotkanie premiera z samorządowcami, a ich rozmowy dotyczyły m.in. wyzwań dla całego Pomorza.

Pieniądze na przedszkola, szkoły, drogi i infrastrukturę sportową

W ramach wieloletniego programu przewidziane są środki finansowe w wysokości około 115 mln złotych. Program realizowany będzie w latach 2020-2024. Przyznane pieniądze zostaną przeznaczone na dofinansowanie rozwoju bazy drogowej regionu, budowę szkół i przedszkoli, a także nowej infrastruktury sportowej. W programie obecne są także elementy partycypacyjne – to mieszkańcy zdecydują na co zostaną przeznaczone środki.

W ramach programu przewidziane są również środki finansowe, o których dystrybucji zadecydują sami mieszkańcy regionu. To mieszkańcy wybiorą projekty, które zostaną zrealizowane – podkreślił Müller. Dodatkowe finanse są niezależne od już prowadzonych inwestycji. – Ważne jest, że to będą nowe, dodatkowe środki finansowe niezależne od dużych projektów już realizowanych, jak droga S6, DK 21 czy rozbudowa portu w Ustce. – dodał Müller.