Powstało osiem miejsc dla kobiet z dziećmi

W ośmiu miejscach zlokalizowanych w centrum Słupska, pojawiły się przewijaki i kąciki zabaw dla najmłodszych dzieci.

Zorganizowana przez Centrum Inicjatyw Obywatelskich akcja „Z dzieckiem w miasto” ma być zachętą dla rodzin do spędzania czasu wolnego w centrum miasta.

Dla kobiet z dziećmi

Pomysł wyposażenia miejsc użyteczności publicznej powstał z realnej potrzeby.

– Kiedy zostałam mamą, a jednocześnie chciałam nadal być aktywną zawodowo kobietą, okazało się, że praca z dzieckiem u boku jest naprawdę trudna, bo za każdym razem martwiłam się, gdzie ewentualnie będę miała możliwość przewinięcia czy nakarmienia dziecka.

Mój syn był przebierany na wielu urzędniczych biurkach, stołach konferencyjnych i w innych miejscach do tego nie przeznaczonych – mówi pomysłodawczyni akcji Marta Makuch, która swój pomysł zgłosiła do Budżetu Partycypacyjnego 2016 finansowanego ze środków Urzędu Miejskiego w Słupsku.

Projekt okazał się na tyle ważny i potrzebny, że został wybrany do realizacji przez mieszkańców/nki Słupska.

Organizatorka akcji podkreśla, że dopiero, gdy sama została mamą zauważyła, że bardzo wiele usług, dóbr, atrakcji jest zupełnie niedostępnych dla osób z małymi dziećmi.

– Osoby prowadzące biznes w centrum miasta tj. restauracje, kafejki, knajpy narzekają, że życie przenosi się do dużych centrów handlowych.

Myślę, że jednym z powodów tej sytuacji jest dostosowanie tych centrów do potrzeb rodzin – są przewijaki, kąciki zabaw dla dzieci, zabawki itp.

Niestety, znane są historie, gdzie kobieta została wyproszona z restauracji, bo np. karmiła lub przewijała dziecko w obecności innych gości.

Sama byłam w takiej sytuacji, kiedy wcale nie było to moją zachcianką, tylko koniecznością, że musiałam przewinąć dziecko przy stoliku, bo ani w toalecie, ani na zapleczu tej restauracji nie było takiej możliwości – dodaje Marta Makuch.

Według organizatorów akcji realnym sposobem na aktywizowanie rodziców z małymi dziećmi, ale także ożywianie centrum miasta jest tworzenie przyjaznej przestrzeni dla opiekunów z dziećmi, gdzie możliwe będzie spędzenie wspólnego czasu.

Z dzieckiem w miasto

Dzięki projektowi „Z dzieckiem w miasto” powstało 8 miejsc w centrum miasta przyjaznych rodzinom i ich dzieciom.

Miejsca zostały wyposażone w przewijaki oraz kąciki do zabawy. Dodatkowo stworzona została strona internetowa www.zdzieckiemwmiasto.pl, na której znajdują się informacje o miejscach przyjaznych dla dorosłych z dziećmi.

Strona jest wciąż uzupełniania, dlatego organizatorzy proszą o przesyłanie informacji o takich miejscach, by móc je nanieść na mapę.

Każde z tych miejsc oznaczone zostanie naklejką mówiącą o tym, że to miejsce jest przyjazne maluchom, tak aby osoba przechodząca mogła przeczytać taką informację.

– Liczę, że ten projekt będzie zachętą dla wielu osób, by tworzyć takie przyjazne przestrzenie.

Zakup przewijaka, czy małych mebelków do zabawy dla dzieci jest niewielkim kosztem, a może przyczynić się do poszerzenia grona klientów i klientek – podsumowuje Marta Makuch.

Lista miejsc wyposażonych w ramach projektu „Z dzieckiem w miasto”:

  1. Centrum Informacji Turystycznej, ul. Starzyńskiego 8
  2. Centrum Inicjatyw Obywatelskich, ul. Sienkiewicza 19
  3. Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Grodzka 3
  4. Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Szarych Szeregów 8
  5. Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, ul. Dominikańska 5-9
  6. Słupskie Centru Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej, ul. Niedziałkowskiego 6
  7. Teatr Lalki Tęcza, ul. Waryńskiego 2
  8. Teatr Rondo, ul. Niedziałkowskiego 5

W najbliższym czasie przewijak i kącik dla dzieci pojawi się również na pływalni przy Słupskim Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Szczecińskiej.