Pomorscy terytorialsi wspierają służby sanitarno-epidemiologiczne

Jednym z wielu zadań realizowanych przez pomorskich terytorialsów w ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa jest pobieranie wymazów od osób, które mogły mieć kontakt z zainfekowanymi tym patogenem.

Od kilkunastu dni na terenie województwa pomorskiego można zobaczyć obrazki takie jak ten przedstawiony na zdjęciu. Żołnierze, w tym dwóch ubranych w pomarańczowe kombinezony ochronne z założonymi rękawiczkami, maseczkami i goglami, przyjeżdżają wojskową sanitarką. Kogoś odwiedzają, a następnie po odkażeniu kombinezonów chowają je do specjalnych czerwonych worków i odjeżdżają.

Porucznik Tomasz Klucznik, oficer prasowy 7 Pomorskiej Brygady OT wyjaśnia:

Pragnę wszystkich uspokoić. Bardzo prawdopodobne, że są to działania żołnierzy – ratowników z 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Nasi terytorialsi zostali oddelegowani do działań z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku (WSSE). Pozostają do ich dyspozycji i wykonują zadania zlecone przez WSSE. Otrzymują adresy osób, od których należy pobrać wymaz i przekazać do badań na obecność koronawirusa. Są to na przykład osoby, które wróciły z zagranicy i pozostają w izolacji do czasu uzyskania wyników testu.

27 marca 2020 trzech naszych żołnierzy wykonywało czynności zlecone przez WSSE na terenie Kartuz – pobierali wymazy. Wcześniej takie działania były przeprowadzane w Malborku, na terenie Trójmiasta czy w innych powiatach naszego województwa. Po wykonaniu takiego zadania żołnierze dezynfekują sprzęt ochronny, z którego korzystali, a następnie pakują go do specjalnych czerwonych worków. Całość jest przekazywana służbom sanitarnym celem utylizacji. Pobrane próbki żołnierze oddają zleceniodawcy. Zadania te zleca i koordynuje WSSE w Gdańsku.

Żołnierze z 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w tym trudnym dla nas wszystkich okresie wykonują również inne zadania. Pracowaliśmy ramię w ramię ze Strażą Graniczną na lotnisku Gdańsk Rębiechowo oraz na terminalu promowym w Gdyni. Pomagamy naszym kombatantom, dostarczając im zakupy, wspierając w codziennych obowiązkach, które mogłyby narazić ich na kontakt z wirusem. We współpracy z Caritas i ośrodkami pomocy społecznej województwa pomorskiego dostarczamy wskazanym przez te instytucje osobom żywność.

Naszych żołnierzy można też zobaczyć w szpitalach w Słupsku, Kartuzach czy Gdańsku, gdzie aktywnie pomagają w zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania tych placówek. Wspieramy również działania pomorskiej Policji poprzez wspólne patrole, podczas których monitorujemy osoby pozostające w kwarantannie. Przed nami zapewne jeszcze wiele innych zdań, które będziemy realizować z takim samym zaangażowaniem w myśl hasła „Zawsze gotowi, zawsze blisko” naszej lokalnej społeczności.

Fotografia: 7 BOW