Polacy i Niemcy mają pomysły na współpracę

 

W dniach 9-12 marca., w Ratzeburgu (Niemcy) odbyła się giełda partnerów wymian polsko-niemieckich „Spójrz w przyszłość / Partnerbörse – Blick in die Zukunft”, połączona z warsztatami dla koordynatorów międzynarodowych spotkań młodzieży.

 

 

 

Giełda została zorganizowana w ramach długoletniej partnerskiej współpracy powiatów słupskiego i Herzogtum Lauenburg, rozwijanej z sukcesem pod patronatem starostów Zdzisława Kołodziejskiego oraz Christopha Mager.

 

 

W tegorocznej edycji projektu udział wzięło osiem instytucji z partnerskich powiatów, po cztery z każdego powiatu, które chcą zawiązać współpracę partnerską i w nadchodzących latach przeprowadzać wymiany międzynarodowe młodzieży oraz pracowników w swoich jednostkach. Powiat słupski reprezentowali przedstawiciele Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Ustce, Zespołu Szkól Agrotechnicznych w Słupsku, Zespołu Szkół w  Redzikowie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Włynkowa.

 

 

Celem warsztatów było stworzenie forum do nawiązywania kontaktów pomiędzy organizacjami o podobnym profilu z powiatu słupskiego i Herzogtum Lauenburg, wypracowanie pomysłów na wspólne projekty oraz prezentacja metod pracy z młodzieżą i dorosłymi podczas międzynarodowych spotkań, a także omówienie form ich finansowania.

 

 

Podczas tegorocznego spotkania uczestnicy zaprezentowali swoje organizacje oraz ich działania, jakie podejmują w ramach pracy z młodzieżą. Delegacja z Polski odwiedziła w czasie pobytu w Niemczech swoje organizacje partnerskie oraz spotkała się ze starostą powiatu Herzogtum Lauenburg dr Mager podczas uroczystej kolacji.

 

 

Uczestnicy polsko-niemieckiego spotkania poszerzyli również wiedzę z zakresu planowania i organizacji wymian młodzieży, pisania programów spotkań, a także poznali metody pracy z międzynarodowymi grupami i zdobyli umiejętność formułowania wniosków o dofinansowanie w Fundacji „Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży”. Cały program spotkania realizowany był przez pracowników starostwa w Ratzeburgu oraz Oddziału Promocji i Współpracy Starostwa Powiatowego w Słupsku i referenta z Międzynarodowego Centrum Studiów i Spotkań im. Dietricha Bonhoeffera ze Szczecina przy zastosowaniu najnowszych dydaktycznych metod pracy, wspierających integrację i komunikację grup wielokulturowych, w tym przede wszystkim metodą „open space” angażującą wszystkich uczestników tego polsko-niemieckiego spotkania specjalistycznego w bezpośredni dialog specjalistycznego i doprowadzającą do prawdziwych wniosków.

 

 

– Jak pokazało podsumowanie giełdy partnerów, spotkanie w Ratzeburgu zaowocowało wieloma pomysłami na przyszłe partnerstwa i polsko-niemieckie projekty wymian dzieci i młodzieży z powiatu słupskiego – informuje Paweł Lisowski ze słupskiego starostwa powiatowego. – Wszyscy obecni uczestnicy bardzo pozytywnie ocenili zrealizowany projekt wymiany i zapowiedzieli chęć nawiązania współpracy w niedalekiej przyszłości.

 

 

Chęć rozpoczęcia współpracy z zakresu wymiany dzieci i młodzieży z powiatu z nowo poznanym partnerem wyraziły:

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii z Ustki, który już w tym rok będzie gościł na spotkaniu przygotowawczym swoich nowych dwóch organizacji partnerskich: Gleis 21+ Stellwerk z Razteburga (podlegających pod organizację Diakonisches Werk Herzogtum Lauenburg) oraz dział pedagogów socjalnych z Albinus-Gemeinschaftsschule z  Lauenburga, a także

– Zespól Szkół Agrotechnicznych ze Słupska z Berufsbildungszentrum (tłum. Centrum Kształcenia Zawodowego) z siedzibą w Mölln i Geesthacht.

 

Podczas spotkania w partnerskim powiecie wypracowano również konkretne pomysły na nowe projekty, które będą przeprowadzone jeszcze w tym i przyszłym roku przez:

– Zespół Szkół z Redzikowa i Marion-Dönhoff-Gymnasium z Mölln (w ramach partnerstwa zawiązanego w 2016 roku) oraz

– Młodzieżową Grupę OSP z Włynkowa ze strażakami z Freiwillige Jugendfeuerwehr Nusse (w ramach partnerstwa zawiązanego w 2016 roku).

 

 

Jeszcze w tym roku powinno dojść do spotkania przedstawicieli Słowińskiego Parku Narodowego z przedstawicielami Parku Uhlenkolk z Mölln oraz Zintegrowanej Stacji Ochrony Przyrody z Parku „Lauenburskie Jeziora”. Współpracą z organizacjami z powiatu Herzogtum Lauenburg zainteresowane są kolejne instytucje z powiatu słupskiego, dlatego też projekt „Giełda partnerów. Spójrz w przyszłość” będzie kontynuowany, kolejna jego edycja już wiosną 2018 roku.

 

 

 

Instytucje/organizacje młodzieżowe/szkoły z terenu powiatu słupskiego, zainteresowane znalezieniem partnera do wymian międzynarodowych w powiecie Herzogtum lauenburg w Niemczech, zapraszamy do kontaktu z pracownikami Oddziału Promocji i Współpracy słupskiego starostwa pod numerem telefonu (0)59 841 87 21, email: promocja@powiat.slupsk.pl, osoba kontaktowa Anna v. Krasowicki – informuje Paweł Lisowski.