Na takie lekcje chemii każdy chciałby przyjść

Uczniowie Zespołu Szkół Informatycznych i Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Słupsku uczestniczyli w profesjonalnych warsztatach chemicznych. Młodzież podczas zajęć warsztatowych zgłębiała tajniki innowacyjnej techniki SSC. Warsztaty chemiczne w ZSI i SMS poprowadzili naukowcy z Centrum Chemii w Małej Skali, działającym przy Pracowni Dydaktyki Chemii Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Uczniowie własnoręcznie wykonywali doświadczenia chemiczne, uzupełniali karty pracy ćwicząc rzetelny opis eksperymentu, szczególnie rozróżnianie obserwacji i wniosków. Warsztaty chemiczne odbyły dzięki współpracy nauczycielki chemii Eweliny Florek z naukowcami z  Centrum Chemii w Małej Skali, która trwa już kilka lat.

– Przeprowadzone eksperymenty pozwoliły uczniom na poszukiwanie, wnioskowanie i samodzielne dochodzenie do wiedzy przy wsparciu merytorycznym naukowców. Warsztaty cieszyły się ogromną popularnością wśród naszych uczniów, a chemiczny finał w auli szkolnej, zwieńczający dzisiejsze zajęcia, wzbudził gorący aplauz publiczności. Chemia nie musi być wcale nudna –  mówi Ewelina Florek, nauczycielka chemii w SMS w Słupsku, organizatorka warsztatów.

SSC, często określana jako mikrochemia, jest techniką wspomagającą doświadczalne nauczanie chemii w szkołach i na uczelniach wyższych. Polega na pracy z niewielkimi ilościami substancji, co zwiększa bezpieczeństwo eksperymentu, zmniejsza czas jego przeprowadzenia i umożliwia dokładniejsze omówienie. Technika ta wymaga często zastosowania nietradycyjnej aparatury i metodyki stosowanej w takich dziedzinach jak mikrobiologia, biologia molekularna i nanotechnologia.