Młodzi detektywi historycznym tropem chrześcijan

Młodzież realizowała historyczny projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku pt. „Tropem chrześcijan w wielokulturowym Słupsku”.

 

Już po raz kolejny Miejska Biblioteka Publiczna wystartowała z projektem, w którym młodzież wcieliła się w role detektywów historii. Tym razem grupa młodzieży musiała odkryć historię chrześcijańskiego Słupska i przedstawić ją w sposób ciekawy i zaskakujący.

 

– Detektywi nakręcili przewodnik po mieście i wcielili się w role oprowadzających – mówi  Agnieszka Wardowska-Pucułek, rzecznik prasowy Miejskiej  Biblioteki Publicznej – Wcześniej wyznaczyli historyczną trasę turystyczną po Słupsku. Powstał przewodnik naszpikowany wątkami przygodowymi, sensacyjnymi, a nawet kryminalnymi. Młodzi detektywi sporo miejsca poświęcili „słupskiemu św. Franciszkowi” – księdzu Janowi Giriatowiczowi oraz wyróżniającej się wielokulturowości miasta.

 

Zanim detektywistyczna grupa rozpoczęła nagrania wzięła udział w warsztatach przygotowawczych: historycznym i filmowym. Dzięki temu uzyskała odpowiednie przygotowanie merytoryczne i praktyczne.

 

Projekt powstał na bazie wielu inspiracji. Jedną z nich była bez wątpienia wyjątkowa biografia ks. Jana. Ale nie bez znaczenia była rocznica Chrztu Polski, piękne słupskie obiekty sakralne (w tym gmach słupskiej biblioteki) oraz niewystarczające wypromowanie turystyki historycznej w Słupsku.

 

 

Jesienią efekty projektu będą udostępnione na stronie detektywihistorii.mbp.slupsk.pl. Strona zostanie wzbogacona biogramami duchownych, wirtualnym spacerem i przede wszystkim nagranym przewodnikiem. Film zostanie rozpowszechniony wśród placówek kulturalnych i oświatowych w powiecie. W ten sposób trafi do dużej grupy pasjonatów historii i turystów. Innym efektem projektu będą wrześniowe lekcje „żywej historii”, w których wezmą udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Będą one miały formę wycieczek pn. „Tropem chrześcijan…”.