Mieszkańcy Słupska i Redzikowa przeciw tarczy antyrakietowej

W piątek 13 maja 2016 roku, w Redzikowie odbędzie się uroczystość murowania kamienia węgielnego pod budowę tarczy antyrakietowej.

 

W wydarzeniu weźmie udział m.in. Minister Obrony Narodowej – Antoni Macierewicz oraz przedstawiciele innych państw, na terenie których funkcjonują analogiczne bazy. Część lokalnej społeczności również ma zamiar pojawić się na uroczystości, ale ich obecność będzie miała inny charakter. Chcą wyrazić sprzeciw wobec tarczy antyrakietowej.

 

Społeczność lokalna wskazuje następujące zarzuty wobec tarczy:
1. Instalacja tarczy antyrakietowej przyniesie poważne konsekwencje gospodarcze. Specjaliści z Agencji Rozwoju Pomorza w przygotowanym przez siebie raporcie szacują, iż straty finansowe poniesione przez region słupski będą wynosić 2,8 miliarda złotych!
2. Oficjalne komunikaty ws. tarczy antyrakietowej są lakoniczne, ogólnikowe i nie przekazują istotnych informacji. Nie wiadomo jaki dokładnie typ radaru zostanie zamontowany. Nie wiadomo również, gdzie spadną pozostałości po użyciu tarczy. Wątpliwości jest wiele, natomiast w działaniach rządu wciąż brak dobrej woli do prowadzenia rzetelnej polityki informacyjnej.
3. Z odpowiedzi na poselskie interpelacje w sprawie tarczy antyrakietowej wynika, iż nie przeprowadzono żadnych ocen oddziaływania na środowisko oraz żadnych raportów dotyczących
bezpieczeństwa społeczności lokalnej.