Kolejne wcielenie w szeregi pomorskiej brygady WOT

W Słupsku odbędzie się wcielenie w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio.

Przypomnijmy, że w Słupsku funkcjonowanie rozpoczął 73 batalion lekkiej piechoty, który wraz z 71 blp w Malborku stanowi integralną część 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio.

Pomorska brygada WOT

To właśnie miasto nad Słupią jest tym razem gospodarzem najbliższego wcielenia, które odbędzie się 15 listopada na terenie koszar 7 Brygady Obrony Wybrzeża.

Wcielenie w WOT
Wcielenie w WOT

Szkolenie

Pierwszy dzień wcielenia to przyjęcie, umundurowanie oraz dokonanie wszystkich czynności ewidencyjnych. Jest to tym samym pierwszy dzień 16-dniowego wyczerpującego szkolenia, w którym udział wezmą osoby, do tej pory nie mające do czynienia ze służbą wojskową.

Szkolenie WOT - Szesnastka
Szkolenie WOT – Szesnastka

Podczas trwania tzw. „szesnastki” instruktorzy położą szczególny nacisk na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasady zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy też orientacji topograficznej.

Żołnierze WOT
Żołnierze WOT

Zawsze gotowi, zawsze blisko

W ostatnim dniu żołnierze obrony terytorialnej odbędą egzamin końcowy na tak zwanej pętli taktycznej, który jest sprawdzeniem wszystkich nabytych podczas ćwiczeń umiejętności. Szkolenie zakończy się uroczystą przysięgą wojskową na terenie 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku, podczas której żołnierze wypowiedzą słowa roty oraz z dumą wykrzykną, że pozostają „Zawsze gotowi, zawsze blisko”, by pomagać lokalnej społeczności, swojej małej ojczyźnie.