Słupszczanie twierdzą, że skrzyżowanie ulic Szczecińskiej i Sobieskiego zostało źle przebudowane. Chodzi o buspas, który powstał na ul. Sobieskiego. Zdaniem kierowców nie ma on żadnego uzasadnienia i tylko powoduje korki w godzinach szczytu.
W tej sprawie słupscy kierowcy wysyłają pisma do Zarządu Infrastruktury Miejskiej domagając się zmian i proponując nowe rozwiązania: „Aktualnie został tam dobudowany dodatkowy pas ruchu dla skręcających w prawo, jednak została ograniczona możliwość korzystania ze skrajnego pasa wyłącznie dla potrzeb autobusów. Skutek jest taki, że inne pojazdy skręcające w prawo w dalszym ciągu w tzw. godzinach szczytu komunikacyjnego blokują dość długi odcinek ulicy Sobieskiego, w tym rondo u zbiegu ulic Piłsudskiego – Sobieskiego.
Tymczasem skrajny BUS-pas jest niewykorzystany. Liczba autobusów korzystających z BUSpasa jest na tyle niewielka, że – moim zdaniem – nie ma żadnego uzasadnienia dla uprzywilejowania ruchu dla tych pojazdów (które i tak muszą odstać w kolejce, zanim do BUSpasa dojadą). Udostępnienie skrajnego pasa wszystkim pojazdom usprawni i dwukrotnie przyspieszy przejazd pozostałych pojazdów przez skrzyżowanie Sobieskiego – Szczecińska.
Propozycja wydaje się zasadna tym bardziej, że po zakończeniu budowy tzw. Ringu i przywróceniu komunikacji miejskiej przez ulicę Grottgera i Koszalińską część autobusów (np. linie 2 i 8) i tak nie będą korzystać z BUS-pasa, ponieważ musiałyby później zmieniać pas ze skrajnego prawego na skrajny lewy na bardzo krótkim odcinku ulicy Szczecińskiej (między Sobieskiego i Grottgera). Założyć należy, że autobusy skręcające w Grottgera na Sobieskiego będą zajmować pas drugi od prawej, ponieważ pozwoli to na bezkolizyjny wjazd na pas ulicy Szczecińskiej przeznaczony dla skręcających w lewo w ulicę Grottgera.” – napisali słupscy kierowcy w liście do ZIM.
Słupski ZIM zaznacza, że przebudowa nie jest już możliwa, bo inwestycja została wykonana z pieniędzy Unii Europejskiej i przy takich projektach nie można zmieniać nic przez pięć lat. Ponadto władze miasta zaznaczają, że w Słupsku będzie powstawać coraz więcej bus pasów, aby promować w ten sposób transport zbiorowy.
„ Propozycja taka została już wcześniej złożona przez samych kierujących i Komendę Miejską Policji w Słupsku. Aktualnie inwestycja jest w trakcie realizacji i odbiorów końcowych. Projekt trwa do 30 listopada, a rozliczenie finansowe do 15 grudnia. Nie ma możliwości dokonywania zmian, które są niezgodne ze Studium Wykonalności, które jest załącznikiem umowy na dofinansowanie projektu wartego 38 mln zł. Ciągłość projektu wynosi 5 lat – odpowiada Marcin Grzybiński, kierownika ZIM Słupsk.
„Jednym z założeń i efektów produktu było „promowanie innowacyjnych rozwiązań technicznych, np. poprzez zachęcanie do rozwijania systemów zarządzania ruchem zapewniających priorytet w ruchu środkom transportu publicznego, stosowania systemów sterowania dyspozytorskiego dla pojazdów transportu publicznego z wykorzystaniem nawigacji satelitarnej, rozwijania dynamicznych systemów informowania pasażerów itp. – w ramach przedsięwzięcia planuje się wprowadzenie systemu priorytetów dla komunikacji publicznej poprzez budowę dwóch buspasów oraz odpowiednie dostosowanie sygnalizacji świetlnej. Wdrożony zostanie kompleksowy system nadzoru ruchu i elektronicznej informacji pasażerskiej oraz utworzone Centrum Nadzoru Ruchu ZIM Słupsk.
Przebudowa skrzyżowania ulic Szczecińskiej – Sobieskiego – Krzywoustego (pas drogowy) zakłądała:
przebudowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Szczecińskiej – Sobieskiego – Krzywoustego – Grotterga, na sygnalizację z priorytetem dla pojazdów komunikacji miejskiej,
remont nawierzchni skrzyżowania i dobudowa lewego pasa ruchu (w pasie zieleni) w celu wyodrębnienia z istniejącej jezdni buspasa do skrętu w prawo z ul. Sobieskiego w ul. Szczecińską,
przebudowa zatok przystankowych zlokalizowanych w ul. Szczecińskiej, uwzględniająca ich wydłużenie wraz z przebudową przystanku dla potrzeb osób niepełnosprawnych,
budowa wiaty przystankowej wraz z możliwością jej oświetlenia,
przebudowa istniejącego uzbrojenia terenu kolidującego z projektowana przebudową skrzyżowania,
wykonanie inwentaryzacji zieleni wraz z projektem zieleni,
wykonanie i odtworzenie zieleńców,
oznakowanie docelowe.”
W związku z polityką miasta idącą w kierunku nadawania priorytetów komunikacji zbiorowej zasadnym jest raczej zastanowienie się jak wcześniej zmodyfikować organizację ruchu, żeby była czytelna dla kierowców i nie powodowała aktualnych utrudnień. Niestety funkcjonowania ronda w tak bliskiej odległości od dwóch skrzyżowań z sygnalizacją świetlną powoduje zamieszanie. Jednym z możliwych wariantów rozwiązania sytuacji może być np. stworzenie sygnalizacji świetlej na rondzie jednak jest to ostateczność. Kwestia ta zostanie poruszona na zespole BRD przy Prezydencie Miasta i tam wypracowane rozwiązanie zostanie poddane dalszym konsultacjom.”
Dziękuję bardzo za Pana mail i jeżeli miałby Pan przemyślenia nad zmianą organizacji ruchu, która nie idzie w kierunku likwidacji buspasa z chęcią weźmiemy ją pod uwagę.