Iga Świątek pokonuje Pegulę w walce o tytuł WTA Finals 2023

Iga Świątek pokonała Jessicę Pegulę 6:1, 6:0 i wygrała finały GNP Seguros WTA w Cancun. Dzięki poniedziałkowemu zwycięstwu Świątek wyprzedziła Arynę Sabalenkę w rankingu Hologic WTA Tour i drugi sezon z rzędu zajmuje pierwsze miejsce na koniec roku.

Świątek pokonuje Pegulę w walce o tytuł WTA Finals 2023 i odzyskuje pierwsze miejsce w rankingu

Świątek rozegrała pięć gemów z rzędu, wygrywając seta otwierającego po 27 minutach. W secie popełniła zaledwie trzy niewymuszone błędy. Pegula z trudem dorównywała Świątek, popełniając przy tym 12 własnych niewymuszonych błędów.

W drugim secie polska tenisistka kontynuowała swoje umiejętności ofensywne wygrywając piłkę za piłką. Pegula nie była w stanie znaleźć wystarczającego środka aby podjąć rywalizację z Igą. Mecz trwał zaledwie 59 minut i zakończył się wynikiem 6:1, 6:0 dla Igi Świątek.

Świątek zakończyła turniej bez porażki. Po zdobyciu tytułu w Pekinie i zakończeniu sezonu zasadniczego 22-latka prowadziła w tabeli w Cancun, kończąc rok serią 11 zwycięstw z rzędu.

Iga została trzecią zawodniczką, która w jednym sezonie zdobyła tytuł na każdym turnieju na poziomie tournée. Ze swoimi tytułami w Warszawie (WTA 250), Stuttgarcie i Doha (WTA 500), Pekinie (WTA 1000) i Rolandzie Garrosie (Wielki Szlem), dołącza do Sereny Williams (2013) i Petry Kvitovej (2011).

Droga Świątek do swojego pierwszego tytułu WTA Finals obejmowała zwycięstwa z trzema aktualnymi głównymi mistrzyniami, odnotowując zwycięstwa nad mistrzynią Australian Open Sabalenką, mistrzynią US Open Coco Gauff i mistrzynią Wimbledonu Marketą Vondrousovą. W ciągu tygodnia nie straciła seta.

Świątek jest najmłodszą mistrzynią WTA Finals od zwycięstwa Petry Kvitovej w Stambule w 2011 roku. Jest drugą mistrzynią Polski na tej imprezie, po zwycięstwie Agnieszki Radwańskiej w Singapurze w 2015 roku.