Gratka dla tych, którzy się odchudzają. Albo chcą przytyć

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na otwarcie wystawy „Zwróć uwagę… na wagę”, które odbędzie się 29 czerwca 2018 r. o godz. 12:00 w Młynie Zamkowym w Słupsku.

Wagi, jako przyrządy do pomiaru masy, są stosowane od czasów starożytnych. I co ciekawe, zasada ich działania nie zmieniła się od wieków. Ważenie polegało na porównaniu masy towaru ze wzorcem masy. Dzięki wykopaliskom wiemy, że pierwsze wagi były równoramienne. Wraz z rozwojem handlu wzrosło zapotrzebowanie na skonstruowanie jak najdokładniejszej wagi. Postęp techniczny, przynoszący nowe odkrycia i zasady produkcji, oczywiście i w tej dziedzinie wprowadza zmiany w wyglądzie, technologii i parametrach, jednak zakres stosowania i zasada pomiaru pozostała praktycznie bez zmian od ponad 6000 lat.

Złota era wag, pięknie zdobionych, o dekoracjach nawiązujących do miejsca produkcji, skończyła się po II wojnie światowej. Straciły wówczas urok pięknego przedmiotu użytkowego. Teraz wszystko ważymy elektronicznie. Nowoczesne urządzenia są superdokładne, ale mechaniczna waga ma coś, czego nie ma elektroniczna… duszę.

Na wystawie prezentujemy ponad 250 wag różnego typu i funkcji. Najstarsze obiekty pochodzą z przełomy XVIII/XIX w. Wystawa powstała ze zbiorów Głównego Urzędu Miar w Warszawie, Urzędu Miar w Słupsku oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Największą część wystawy stanowią obiekty z prywatnych zbiorów kolekcjonerów ze Słupska i okolic. Wystawa została objęta Patronatem Honorowym Prezesa Głównego Urzędu Miar.

Wystawa prezentowana będzie do 24 lutego 2019 roku.