Błękitna Armia gen. Józefa Hallera. Francja, Polska i Pomorze

„Błękitna Armia gen. Józefa Hallera. Francja, Polska i Pomorze” to tytuł wykładu Lucjana Hanaka na który zaprasza Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Spotkanie w ramach cyklu „Służby mundurowe, historia i technika”.

Błękitna Armia gen. Józefa Hallera. Francja, Polska i Pomorze

Sobota, 25 września 2021 o godzinie 12.00

w Białym Spichlerzu Sala im. Barbary Zielińskiej

Wstęp wolny.

2021.09.25. Służby mundurowe, historia i technika
2021.09.25. Służby mundurowe, historia i technika

Jak pisze Lucjan Hanak, „Polska Armia powstaje we Francji w okresie I wojny światowej. W jej skład wchodzą Polacy ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, Włoch, Francji, Austro-Węgier, Rosji, a także z Brazylii. Obozy szkoleniowe tworzone są w Kanadzie, Francji, jak również we Włoszech.

W popularyzację rekrutacji włącza się muzyk Ignacy Jan Paderewski, aktorka Pola Negri i inni.

W Wielkiej Wojnie Błękitna Armia walczy na froncie zachodnim we francuskiej Szampanii i w Wogezach. W 1919 Błękitna Armia jest skierowana do Polski. Koleją przyjeżdża ok. 80 tys. żołnierzy oraz 100 samolotów i 100 czołgów Renault FT 17. W ramach Frontu Pomorskiego Armia Hallera przejmuje miasta ze stolicą województwa w Toruniu.

Później Hallerczycy biorą udział w wojnie polsko-ukraińskiej, Zaślubinach Polski z morzem w Pucku – 10 II 1920 i wojnie polsko- bolszewickiej.

Nasze Muzeum posiada czapkę i kurtkę mundurową 1 Polskiego Pułku Strzelców Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, gdyż po II wojnie światowej Hallerczycy zamieszkiwali okolice Słupska.

Wspomniane eksponaty są prezentowane na V piętrze na stałej wystawie w Spichlerzu Białym.

Zapraszamy.