Na ratunek gotyckiemu pięknu

Ma ponad 770 lat. Jest jednym z najczęściej odwiedzanych budynków w Niemczech. Swego czasu była najwyższym budynkiem na świecie. O jakim budynku mowa? O katedrze w Kolonii. Na przestrzeni wieków na kamiennych ścianach, tej monumentalnej budowli, gromadziły się zanieczyszczenia. Dlatego też fasadę katedry profesjonalnie wyczyściła, będąca liderem technologii czyszczenia, firma Kärcher. To już kolejny sławny budynek, któremu firma przywróciła świetność. Wszystko w ramach swojej strategii społecznej odpowiedzialności biznesu.

Zanim eksperci niemieckiej firmy przystąpili do właściwego czyszczenia, wykonali szereg testów, które miały za zadanie odpowiedzieć: jaka metoda okaże się jednocześnie skuteczna i bezpieczna dla tej bezcennej budowli.

Na ratunek gotyckiemu pięknu

Zewnętrzne ściany średniowiecznej kaplicy, chóru oraz południowego transeptu zostały oczyszczane ze złogów, tworzących czarną skorupę na powierzchni. Wybrano technikę czyszczenia strumieniowego pod niskim ciśnieniem z użyciem mikrościerniwa.

technika czyszczenia strumieniowego pod niskim ciśnieniem z użyciem mikrościerniwa.
technika czyszczenia strumieniowego pod niskim ciśnieniem z użyciem mikrościerniwa.

Firma przekazała ekipie prowadzącej prace renowacyjne specjalistyczne pistolety do piaskowania, z pomocą których wykonano prace czyszczące.

Jako ścierniwo posłużył drobny krzemian glinu (40–90 μm). Jest to ścierniwo, które usuwa osady pod ciśnieniem około 2 barów, nie uszkadzając czyszczonej powierzchni, co w tym przypadku miało ogromne znaczenie. Thorsten Möwes, ekspert Kärcher, przeszkolił konserwatorów i kamieniarzy pracujących podczas renowacji tego pięknego zabytku. Szkolenie pozwoliło im w sposób profesjonalny stosować tę zaawansowaną technologię.

technologia czyszczenia
technologia czyszczenia

Osiem wieków historii pozostawiło ślady

Fasada strzelistej, gotyckiej katedry, pod budowę której kamień węgielny wbudowano w 1248 r. była silnie zabrudzona. Głównym przeciwnikiem, z którym eksperci musieli się zmierzyć były zanieczyszczenia emisyjne. Katedra była świadkiem rozwoju technologii i przemysłu jak również transportu. Przez wieki węglowe instalacje grzewcze, kominy fabryczne i lokomotywy parowe doprowadziły do pojawienia się ​​czarnych przebarwień na pięknych kamiennych ścianach. Ponadto fasadę pokrywały mikroorganizmy, takie jak glony i mech, które sprawiały, że kamień wydawał się miejscami bardzo ciemny.

Sponsoring kultury w Kärcher

W ramach programu sponsorowania kultury globalny lider technologii czyszczenia – firma Kärcher od 1980 roku wyczyściła ponad 140 zabytków na całym świecie. Należą do nich, między innymi: kolumnady na Placu Świętego Piotra w Rzymie, pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, mający ponad 3300 lat Kolosy Memnona w Luksorze, Pomnik przedstawiający prezydentów USA w Mount Rushmore, a także Katedra w Akwizgranie i Kościół Cesarza Wilhelma w Berlinie. Czyszczenie odbywa się zawsze w ścisłej współpracy z konserwatorami zabytków, restauratorami i historykami sztuki.