91% kierowców zmienia opony na zimę

Co roku o tej porze media donoszą, że kolejny raz śnieg i przymrozki zaskoczyły kierowców oraz służby drogowe. Okazuje się, że takie stwierdzenie w odniesieniu do właścicieli aut mija się z prawdą. Ponad 90% z nich deklaruje, że nie czeka na ostatnią chwilę z przygotowaniem auta do sezonu zimowego.

Wymiana opon na zimowe to tylko jedno z kilku działań, o których warto, a nawet trzeba pamiętać przed nadejściem mrozów i śniegów. Polscy kierowcy mają taką świadomość. Z badań przeprowadzonych na zlecenie porównywarki rankomat.pl wynika, że przykładają oni dużą wagę do utrudnień, które wkrótce pojawią się na drogach w związku z nadejściem zimy.

Jak Polacy przygotowują swoje samochody do zimy?

Większość właścicieli aut sprawdziło światła i umyło samochód przed rozpoczęciem poprzedniego sezonu zimowego – takie działania zadeklarowało aż 93% z nich. 90% kierowców wymieniło olej i inne płyny eksploatacyjne. 88% badanych sprawdziło sprawność swoich wycieraczek. Respondenci nieco mniej uwagi przywiązywali do akumulatora – 68% kierowców sprawdziło w nim napięcie. Polacy bardziej dbają o bezpieczeństwo jazdy niż o zabezpieczenie karoserii. Tylko 55% z nich zdecydowało się na woskowanie samochodu przed sezonem zimowym.

Jak kierowy przygotowują swoje samochody zimy
Jak kierowy przygotowują swoje samochody zimy

Respondenci, którzy wskazali wykonanie danej czynności w ramach przygotowywania samochodu do zimy.

Sprawdziłem/am światła – 93%

Umyłem/am auto – 93%

Wymieniłem/am olej i inne płyny – 90%

Sprawdziłem/am wycieraczki – 88%

Sprawdziłem/am napięcie w akumulatorze – 68%

Wywoskowałem/am karoserię – 55%

Zimą głównie na zimówkach

Tylko 1% Polaków nie wymienił opon letnich na zimowe przed rozpoczęciem poprzedniego sezonu zimowego (w 2018 roku). Niewiele więcej, nie musiało tego robić – 8% respondentów zadeklarowało, że korzysta z opon wielosezonowych.

Czy wymieniłem opony na zimę?
Czy wymieniłem opony na zimę?

Odpowiedzi respondentów na pytanie: Czy przed rozpoczęciem poprzedniego sezonu zimowego (w 2018 roku) wymieniłeś/aś opony z letnich na zimowe?

Tak – 91%

Nie – korzystam z opon wielosezonowych – 8%

Nie – w ogóle nie wymieniałem/am opon – 1%

Kiedy zdaniem kierowców jest najlepszy czas na wymianę opon?

Polacy wcześnie przygotowują swoje auta na zimę. Zdecydowana większość respondentów nie czekała w 2018 roku do nadejścia śniegu i mrozu, aby wymienić opony na zimowe. 33% kierowców zrobiło to już październiku, a 39% w listopadzie. Tylko 5% posiadaczy samochodów czekało z tym do grudnia. Odrobinę mniej, bo 4%, zmieniło ogumienie dopiero w momencie, gdy spadł śnieg, a 3% zaznaczyło, że wymiany dokonało, kiedy zrobiło się zimno.

Kiedy zmiana opon
Kiedy zmiana opon

Respondenci wskazywali, kiedy wymienili opony w samochodach na zimowe.

W październiku – 33%

W listopadzie – 39%

W grudniu – 5%

Nie pamiętam kiedy – 8%

Kiedy spadł śnieg – 4%

Kiedy zrobiło się zimno – 3%

Żadna polisa nie uchroni nas lepiej niż odpowiednie dostosowanie samochodu do sezonu zimowego. To ważne, aby przygotować się na śliską nawierzchnię i nieprzewidywalną pogodę. Badanie pokazało, że aż 72% Polaków nie czekało z przygotowaniami do grudnia i pierwszych śniegów oraz mrozów – komentuje Urszula Pazio – Hrapkowicz, Dyrektor Operacyjny Rankomat.

Ilu kierowców korzysta z nowych opon zimowych?

Dobrze przechowywane opony wystarczą na kilka lat. Jednak ze względu na wiele czynników, które wpływają na ich stan, należy je sprawdzać przed każdą wymianą. Warto przy tym wziąć pod uwagę nie tylko zużycie bieżnika, ale także wiek samej opony.

W 2018 roku większość Polaków zdecydowało się na zakup nowych opon zimowych – było to aż 61% respondentów.

Opony nowe czy używane
Opony nowe czy używane

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie porównywarki rankomat.pl, na próbie N= 304 w jednej fali odbywającej się między 23.09.2019 a 29.09.2019. W badaniu wzięły udział osoby w wieku 18-64 lat, posiadające prawo jazdy i samochód.