Wykapana sztuka. Trzydziestolecie Pracowni Batiku SOK

Wykapana sztuka to wystawa ze zbiorów Pracowni Batiku Słupskiego Ośrodka Kultury oraz ze zbiorów prywatnych.

Wykapana sztuka

Ekspozycja podsumowuje trzydziestoletni okres istnienia Pracowni Batiku działającej przy Słupskim Ośrodku Kultury. Pracownia, założona w 1989 roku przez Marię Hasiec, jest przedsięwzięciem wyjątkowym, gdyż od 30 lat konsekwentnie propaguje technikę batiku na polskim Pomorzu.

Batik

Batik wykorzystywany jest w kształceniu plastycznym, ale uczestnicy zajęć poznają też zagadnienia związane
z historią batiku w Polsce i na świecie. Przede wszystkim jednak wprowadzani są w świat indonezyjskiej kultury i sztuki, gdyż to w Indonezji właśnie batik rozwinął się najlepiej.

Wykorzystywana w pracowni technika dostosowana jest do polskich warunków i materiałów. Batiki wykonywane w pracowni podejmują tematy zarówno indonezyjskie, jak i typowo polskie. Prace uczestników wielokrotnie brały udział
w wystawach i konkursach w Polsce i za granicą, zdobywając liczne nagrody.

Widzowie będą mieli okazję zapoznać się z kilkudziesięcioma pracami dzieci, młodzieży
i dorosłych powstałymi pod okiem trzech instruktorek Pracowni Batiku, Marii Hasiec, Aleksandry Ciecholewskiej i Marzeny Salwiak, od początku jej istnienia po rok 2019. Większość prac ma charakter obrazów, a nie dekoracyjnych, ornamentalnych form użytkowych, które dominują w tradycji indonezyjskiej.

Patronat

Patronat nad wystawą objęła Ambasadorka Republiki Indonezji w Warszawie Siti Nugraha Mauludiah i Prezydentka Miasta Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

Otwarcie wystawy odbędzie się 22 listopada 2019 roku o godzinie 17:00 w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku przy ul. Dominikańskiej 5.

Plakat wystawy - Wykapana sztuka
Plakat wystawy – Wykapana sztuka