Stolp. Dzień kobiet

Serdecznie zapraszamy na premierę spektaklu „Stolp. Dzień kobiet” 12 marca o godzinie 19:00 w nowej siedzibie Nowego Teatru przy ul. Lutosławskiego 1 w Słupsku!

Ze względu na zamknięcie teatrów w województwie pomorskim od 13 marca, spektakle w sobotę i niedzielę zostały odwołane. Teatr dołożył dodatkowe, przedpremierowe przedstawienie 11 marca o godzinie 19:00.

„Stolp. Dzień kobiet”

Autor: Olga Żukowicz
Reżyseria: Julia Mark
Asystent reżysera: Igor Chmielnik
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Sobolewska
Muzyka: Wojciech Długosz
Projekcje i multimedia: Tomasz Schaefer
Inspicjent: Emilia Zakrzewska
Obsada: Monika Bubniak, Igor Chmielnik, Claudia Kucharski (gościnnie), Wojciech Marcinkowski.
Dzieci biorące udział w projekcji: Karen Kulągowska, Ignacy Chmielnik, Layla Kulągowska, Justyna Leszczewska, Tomasz Krętkowski, Aleksandra Jaromin, Kajetan Malak, Lena Malak, Lena Nowak, Aleksandra Nowak, Amelia Pelikan, Lena Rysak.

Gościem telewizyjnego programu „Finde mich” jest Adela Sparr – kobieta, która przeżyła wojnę, będąc małą dziewczynką.

Niewiele pamięta: pożar Słupska, obóz przejściowy na ulicy Deotymy, szubienice na Hitlerstrasse (dziś Wojska Polskiego) i smak korniszonów. Niewiele wie o ojcu i matce. Program ma jej pomóc odtworzyć własne dzieciństwo. Okazuje się, że pamiątki po tacie oznaczone są swastykami, a przeszłość obojga rodziców skrywa wiele tajemnic…

Spektakl w interaktywny sposób odkrywa wojenną historię Słupska. Publiczność poznaje przeszłość znanych jej pod innymi nazwami ulic i placów, konfrontuje się z wydarzeniami z roku 45.

Każdy widz dostaje do ręki pilota: to on osobiście decyduje o losach bohaterki. Każda osoba na widowni podejmuje 10 decyzji, których wynik wyświetla się w trakcie akcji i wpływa na kształt spektaklu. Zależnie od wyborów publiczności przedstawienie może trwać od godziny do niemal dwóch.

Spektakl powstał przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko Niemieckiej oraz Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku.

Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Spektakl bierze udział w 27. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

fotografie: Tomasz Schaefer