Rozkwitanie tradycji. Kulturowe obrazy kwiatów – wystawa czasowa

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy – Rozkwitanie tradycji. Kulturowe obrazy kwiatów.

Kwiaty to naturalna ozdoba łąk, pól i lasów. Zachwycają, zdumiewają bogactwem form i kolorów, budząc w człowieku potrzebę uchwycenia i odwzorowania ich obrazu. W ludowej kulturze germańskiej oraz słowiańskiej kwiaty od wieków związane były z życiem człowieka. Naturalne i sztuczne były i są ozdobą ludzi, ich domów, otoczenia, miejsc sakralnych, świadkami rodzinnych i dorocznych obrzędów, bohaterami pieśni, baśni, apotropeikami, lekami. Potrzeba utrwalenia, zachowywania i przetwarzania wizerunków kwiatów sprawiła, że stały się one obecne we wszystkich sferach życia człowieka towarzysząc mu od narodzin do śmierci.

Rozkwitanie tradycji. Kulturowe obrazy kwiatów - wystawa czasowa
Rozkwitanie tradycji. Kulturowe obrazy kwiatów – wystawa czasowa

Wystawa ukazuje przedmioty, przywołuje fragmenty pieśni, opowieści o kwiatach, wspomnienia. Maluje kulturowy obraz kwiatów uniwersalny dla mieszkańców Pomorza bez względu na język, jakim się posługiwali. Pozostawione przez nich wizerunki kwiatów odnajdujemy na meblach, naczyniach, wycinankach, różnorodnych przedmiotach codziennego użytku, elementach strojów, w formie przestrzennych kwiatów z papieru.

Wystawa prezentuje dorobek twórców, rzemieślników XIX- i XX-wiecznych z terenów Pomorza, ale także współczesnych rękodzielniczek tworzących kwiaty z bibuły i krepy. Są wśród nich zarówno świadkowie XX-wiecznych tradycji wiejskich, jak i artystki, projektantki, etnodizajnerki świadomie poszukujące korzeni swojej tożsamości oraz sposobu wyrażenia siebie. Sztuka tworzenia kwiatów, niegdyś nierozerwalnie związana z wiejską obrzędowością, przywracana jest do życia w nowych formach stylowych. Tradycja wciąż rozkwita.

Wystawa czynna od 13 lipca 2022 do 29 stycznia 2023 roku.

Kuratorką wystawy jest Magdalena Lesiecka.