Portrety książąt pomorskich autorstwa Inge Götze w Muzeum Pomorza

Od piątku, 18 października do 26 stycznia 2020 roku w Zamku Książąt Pomorskich, w małej sali wystaw czasowych, prezentowana jest wystawa ze zbiorów Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie, pod tytułem „Portrety książąt pomorskich autorstwa Inge Götze inspirowane oponą Croya”.

Portrety książąt pomorskich

Na wystawie zostaną zaprezentowane portrety nawiązujące do „opony Croya”, gobelinu z połowy XVI wieku, który w wieku XVII przechowywany był w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.

Artystyczny memoriał luterańskiego wyznania wiary Gryfitów i książąt saskich, a jednocześnie portret rodowy, stał się następnie własnością Uniwersytetu w Greifswaldzie, a obecnie prezentowany jest w Pommersches Landesmuseum.

Portrety książąt pomorskich autorstwa Inge Götze w Muzeum Pomorza
Portrety książąt pomorskich autorstwa Inge Götze w Muzeum Pomorza

Inge Götze

Inge Götze (urodzona w 1939 roku w Węgorzynie) studiowała malarstwo w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Dreźnie, pracowała w tkalni ręcznej oraz studiowała w Wyższej Szkole Wzornictwa Przemysłowego Burg Giebichenstein w Halle na kierunku gobelin. Tam też została później zatrudniona jako pracownika artystyczno-naukowy (nauczyciel rysunku, następnie kierownik działu ds. projektowania tapiserii).

Po otrzymaniu Nagrody Artystycznej NRD i docenturze, artystka rozpoczęła eksperymenty z papierem, tkaniną i innymi materiałami. Po zdobyciu I nagrody na IV. Quadriennale Rzemiosła Artystycznego w Erfurcie i profesurze w zakresie tkaniny artystycznej (1989), Inge Götze została dziekanem Wydziału Sztuki. W 1992 roku otrzymała nominację na profesora malarstwa i tkaniny artystycznej.

Przejawem jej zainteresowań różnymi technikami wzorniczymi, jak i historią Pomorza, jest wystawa portretów, których inspirację stanowi XVI-wieczny zabytek pomorski.

Sympozjum naukowe

Wystawa towarzyszy rozpoczęciu Międzynarodowego sympozjum naukowego „Wielkie Pomorze – Gryfici oraz ich dziedzictwo”.