MuN oraz Grief Circle wystąpili na scenie gdyńskiego klubu Desdemona

3 listopada 2023 na scenie gdyńskiego klubu Desdemona wystąpiły dwa zespoły muzyczne – wrocławski MuN oraz pochodzący z Sosnowca zespół Grief Circle.

Oba zespoły udowodniły, że polska scena muzyczna jest cały czas bogata w talenty muzyczne i wciąż posiada tą siłę i magię surowego metalowego i rockowego grania.

Zarówno Grief Circle jak i MuN reprezentują nurt stoner metalu chociaż można śmiało określić, że obrazują swoją twórczość w klimatach zarówno post, doom jak i stoner metalowych.

Grief Circle - Pochodząca z Sosnowca grupa muzyczna grająca w klimatach post, doom i stoner metalowych wystąpiła 3 listopada 2023 na scenie gdyńskiego klubu Desdemona
Grief Circle – Pochodząca z Sosnowca grupa muzyczna grająca w klimatach post, doom i stoner metalowych wystąpiła 3 listopada 2023 na scenie gdyńskiego klubu Desdemona

Warto podkreślić, że mimo młodego wieku są to doświadczone zespoły. Sosnowieckie Grief Circle powstało na zgliszczach zespołu Forge of Clouds, dodając jeszcze więcej gruzu do wypadkowej sludge, doomu i post-metalu. Wokalista o pseudonimie Kvass, znany jest z projektów Psychotropic Transcendental i Moanna. Ich debiutancki album Weightless, wyprodukowany przez Haldora Grunberga z Satanic Audio, ukazał się w październiku 2022 i zebrał sporo przychylnych recenzji.

MuN - wrocławska grupa muzyczna grająca w klimacie stoner metalu oraz stoner rocka wystąpiła 3 listopada 2023 na scenie gdyńskiego klubu Desdemona.
MuN – wrocławska grupa muzyczna grająca w klimacie stoner metalu oraz stoner rocka wystąpiła 3 listopada 2023 na scenie gdyńskiego klubu Desdemona.

Natomiast trzeci album zespołu MuN – „Presomnia” został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez krytyków jak fanów. Duża w tym zasługa wokalisty. Ozimir Gaslonsky za mikrofonem wyróżnia się nie tylko na stonerowej scenie bardzo charakterystycznym i specyficznym stylem śpiewania, który już przy pierwszym przesłuchaniu mocno przykuwa uwagę.
Oczywiście całość zasługi nie spada na wokalistę. Wrocławianie obok muzycznych pejzaży stawiają elementy zdecydowanie cięższe przy czym brzmi to cały czas świeżo i oryginalnie.

Osobiście uważam, że to był jeden z niesamowitych występów stawiających grupę obok nieistniejącego już Red Scalp w czołówce polskiej sceny. Dodam tylko, że niedawno gościliśmy w słupskim Motor Pubie zespół Hydra.

Obserwujcie zatem kalendarze i wpadajcie na koncerty polskiej sceny doom, post jak i stoner metalowej bo tam dzieje się prawdziwa magia i możecie mieć w tym udział.

Stoner metal

Stoner rock lub stoner metal to podgatunek rocka i metalu. W stoner rocku często stosowane są powolne tempa, psychodeliczne improwizacje, ciężkie gitarowe riffy i melodyjne wstawki. Gitarzyści stosują różnorodne efekty gitarowe, przede wszystkim wah-wah i opóźnienia (delay). Śpiew jest szorstki i ma prostą, rytmiczną melodię. Produkcja jest często bardzo surowa, ograniczona do minimum, może nawet brzmieć amatorsko.

Stoner powstał w wyniku fascynacji latami 60. i 70. Słychać w nim naleciałości psychodelicznego, kosmicznego rocka i klimatu towarzyszącego dopiero co tworzącemu się heavy metalowi. W stoner metalu słychać wyraźne wpływy doom metalu. Zespoły stoner rockowe często wśród swych inspiracji wymieniają Black Sabbath, Led Zeppelin, Jimiego Hendriksa, Deep Purple. To właśnie tych artystów można nazwać prekursorami stylu.

Przełomowy dla stoner rocka był rok 1992 i płyta amerykańskiego zespołu Kyuss – Blues for the Red Sun. Krążek ten wraz z płytami Sleep’s Holy Mountain (1992) zespołu Sleep i Spine of God (1991) Monster Magnet, jest uważany za filar i podwalinę stoner rocka. Mniej więcej w tym samym czasie w Anglii swój pierwszy album wydał Electric Wizard. Zespoły te uzyskały status kultowych, a Kyuss stał się synonimem amerykańskiego stoner rocka”…

„…Początki stoner rocka w Polsce sięgają roku 2001, kiedy to założony w 1991 roku doom/deathmetalowy zespół Corruption nagrał płytę Pussyworld, utrzymaną po raz pierwszy w stylistyce stoner metal. Drugim istotnym momentem w historii polskiego stoner rocka było powstanie warszawskiej grupy Elvis Deluxe i wydanie ich dema w 2003 roku. Album ten, w porównaniu do Corruption, prezentował bardziej psychodeliczną odmianę stoner rocka – w stylu sceny Palm Desert, z wyraźnymi wpływami Kyuss. Do wczesnych zespołów grających w Polsce klasyczny stoner rock należał także Castor Fiber i jego późniejsze wcielenie – Oregano Chino.”…

„…Popularność stoner rocka w Polsce, choć wciąż niewielka, stopniowo wzrasta, co widać na podstawie liczby aktywnych zespołów lokalnych inspirujących się tym gatunkiem lub bezpośrednio wykorzystujących tę stylistykę w swoich utworach.”… – wybrane cytowane fragmenty z Wikipedii.