Koncert karnawałowy – The Beatles Symfonicznie

11 lutego o godz. 19.00 odbędzie się koncert „The Beatles Symfonicznie”! Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara zagra najpiękniejsze utwory kultowego brytyjskiego zespołu rockowego The Beatles.

Nie można przejść obojętnie wobec dorobku popularnych „Żuków”, tym bardziej gdy umieści się ich muzykę w opracowaniu orkiestrowym. Za aranżacje odpowiedzialny jest Maciej Banachowski, który będzie również dyrygentem tego wieczoru, zaś zaśpiewa Aleksandra Barcikowska.

Aleksandra BARCIKOWSKA – młoda wokalistka, związana ze słupską sceną muzyczną od lat. Współpracowała z Polską Filharmonią „Sinfonia Baltica”, orkiestrą „Słupska Sinfonietta” oraz „Słupskim Ośrodkiem Kultury”, uświetniając swoim głosem wydarzenia kulturalne na terenie miasta. Laureatka wielu konkursów muzycznych, między innymi „14. Festiwalu Młodych Talentów Niemen non stop”. Aktualnie jest studentką pierwszego roku wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Maciej BANACHOWSKI – pochodzący ze Słupska dyrygent i aranżer . W roku 2015 ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Słupsku – w klasie gitary klasycznej. W tym samym roku podjął studia licencjackie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie dyrygentury prof. Bohdana Jarmołowicza, które ukończył z oceną bardzo dobrą. Obecnie jest studentem studiów magisterskich w tej samej uczelni. Od pięciu lat prowadzi młodzieżową orkiestrę „Słupska Sinfonietta”, której jest założycielem. Zespół realizuje zarówno programy rozrywkowe, jak i poważne. W jego wykonaniu można było usłyszeć między innymi balladę na flet i orkiestrę Carla Reinecke op.288 ( zinstrumentowaną przez Macieja Banachowskiego), Bolero Mauricea Revela, V symfonię c-moll Ludviga van Beethovena, VIII symfonię h-moll Franza Schuberta, a także utwory Karola Szymanowskiego, Wojciecha Kilara i Stanisława Moniuszki. Atrakcyjność programów i wysoki poziom wykonań sprawiają, że koncerty Słupskiej Sinfonietty cieszą się bardzo dużą popularnością. Orkiestra występuje również ze znanymi solistami – m.in. z uznanym pianistą – Hubertem Salwarowskim. Maciej Banachowski współpracuje również – jako dyrygent – z Polską Filharmonią „Sinfonia Baltica” im. Wojciecha Kilara w Słupsku. Ponadto, jako aranżer, podejmował współpracę z wieloma instytucjami na terenie Polski (między innymi Filharmonią Pomorską, Filharmonią Sudecką, Filharmonią Bałtycką, Polską Filharmonią Sinfonia Baltica oraz Operą Nova. W r. 2018 otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną – najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Marszałka Województwa Pomorskiego – za wyjątkowo twórczy rok: poprowadzenie 10 koncertów symfonicznych młodzieżowej orkiestry Słupska Sinfonietta, napisanie ponad 100 aranżacji oraz dokonanie instrumentacji 15 pieśni Mieczysława Karłowicza na orkiestrę symfoniczną i mezzosopran. W roku 2019 otrzymał również Nagrodę Prezydenta Miasta Słupska I stopnia ,,za nieustającą pasję do muzyki, za konsekwencję w animowaniu sceny muzycznej, a także za zaangażowanie w prowadzenie Słupskiej Sinfonietty i kreowanie wydarzeń artystycznych na najwyższym poziomie”.

Sinfonia Baltica - Luty 2022
Sinfonia Baltica – Luty 2022