III edycja CAVALIADY w Sopocie przeszła do historii

Już po raz trzeci Miasto Sopot było gospodarzem największego wydarzenia jeździeckiego w Polsce. Trzecim przystankiem CAVALIADY Tour 2023/2024 była ERGO ARENA, na której wystartowało w sumie 159 zawodników i 231 koni z 6 państw.

Już po raz trzeci Miasto Sopot było gospodarzem największego wydarzenia jeździeckiego w Polsce. Trzecim przystankiem CAVALIADY Tour 2023/2024 była ERGO ARENA, na której wystartowało w sumie 159 zawodników i 231 koni z 6 państw.
Już po raz trzeci Miasto Sopot było gospodarzem największego wydarzenia jeździeckiego w Polsce. Trzecim przystankiem CAVALIADY Tour 2023/2024 była ERGO ARENA, na której wystartowało w sumie 159 zawodników i 231 koni z 6 państw.

III edycja CAVALIADY w Sopocie

Zarówno pod kątem sportowym, jak i widowiskowym, CAVALIADA w Sopocie jest bezsprzecznym sukcesem. Dwa najtrudniejsze konkursy tych zawodów, czyli te zaliczane do rankingu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej, przyniosły kibicom wiele emocji, a dla zawodników okazały się sporym wyzwaniem. Tym razem wygrywali goście z zagranicy – Matas Petraitis z Litwy i Harm Lahde z Niemiec, ale to cieszy, ponieważ pokazuje, że CAVALIADA, która odbywa się od kilkunastu lat, nadal progresuje i przyciąga na start coraz lepsze pary.

Harm Lahde - Cavaliada Tour Sopot 2024
Harm Lahde – Cavaliada Tour Sopot 2024

W najważniejszym konkursie – PKO Bank Polski Grand Prix o nagrodę Prezydenta Miasta Sopotu, triumfował reprezentant Niemiec – Harm Lahde, który wraz ze swoją partnerką Finją Bormann, startuje w całym tegorocznym cyklu CAVALIADY.

Andrzej Głoskowski na Verdinale - Cavaliada Sopot - 2024
Andrzej Głoskowski na Verdinale – Cavaliada Sopot – 2024

Najlepszymi „polskimi” rezultatami w rywalizacji międzynarodowej na poziomie CSI2* było z pewnością trzecie miejsce Andrzeja Głoskowskiego na Verdinale w PKO Bank Polski Grand Prix, a także podwójne, bezbłędne przejazdy w piątkowym konkursie zaliczanym do światowego rankingu o nagrodę marki LOTTOWeroniki Wilskiej-Czarneckiej na Quilita Z, Wojciecha Dahlke na Kynan S i Małgorzaty Ciszek-Lewickiej na Daisy.

Nie można pominąć zwycięstwa Jacka Zagora na klaczy Keberlina H w finale Średniej Rundy. Widowiskowe konkursy były rozgrywane przy pełnych trybunach i fantastycznych reakcjach sopockiej publiczności.

Speed & Music o nagrodę Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka wygrała młoda amazonka, 21-letnia Nadia Romaniecka na Lord Fein. Emocjonujący konkurs Barier o nagrodę Grupy MTP, pod patronatem Polskiego Radia, z najwyższą przeszkodą o wysokości 190 cm wygrał Kristaps Neretnieks z Łotwy.

Kristaps Neretnieks z Łotwy na koniu CORLANSKY PRO - Cavaliada Tour Sopot 2024 - fotografia Dava Palej
Kristaps Neretnieks z Łotwy na koniu CORLANSKY PRO – Cavaliada Tour Sopot 2024 – fotografia Dava Palej

Ranking CAVALIADA Tour przed finałem

Sopot był trzecim przystankiem cyklu CAVALIADA Tour, w którym zawodnicy zdobywają punkty w dwóch najtrudniejszych konkursach. Aktualnie, przed wielkim finałem w Krakowie, na pozycję lidera awansował Harm Lahde, a miejsce drugie zajmuje partnerka Harma, Finja Bormann z Niemiec.

Finja Bormann GER HOLLAND V.D. VALCKENBORG Cavaliada Sopot 2024 fotografia Dava Palej
Finja Bormann GER HOLLAND V.D. VALCKENBORG Cavaliada Sopot 2024 fotografia Dava Palej

Na trzeciej pozycji jest teraz Angelos Touloupis z Grecji. Ten ostatni od początku cyklu nie ukrywał, że jego głównym celem jest zdobycie pucharu zwycięzcy całego touru, rozpoczynając od zwycięstwa w Grand Prix Warszawy. Sprawia to, że walka o tytuł z pewnością będzie zacięta.

V i VI etap ujeżdżenia należał do Sandry Sysojevy z Litwy. Amazonka ma na swoim koncie komplet punktów, ponieważ wygrała wszystkie etapy CAVALIADA Dressage Tour. Najciekawiej tu zapowiada się rywalizacja o drugie miejsce w całym cyklu pomiędzy Karoliną Mazurek, a Marcinem Woldańskim.

Sandra Sysojeva z Litwy na koniu Found Boy - konkurs ujeżdżania Cavaliada 2024 - fotografia Dava Palej
Sandra Sysojeva z Litwy na koniu Found Boy – konkurs ujeżdżania Cavaliada 2024 – fotografia Dava Palej

Bardzo dobrze pokazały się dzieci startujące w CAVALIADZIE Future rozgrywanym o nagrodę PKO Banku Polskiego. Konkursy wygrywały: w mini dwukrotnie Amelia Marszałek, a w midi Zofia Reimann i Aleksandra Lewicka, która jest aktualną liderką rankingu. W kategorii Midi liderem jest Ignacy Luboński.

Amelia Marszałek na koniu LASEK oraz Aleksandra Lewicka na koniu BUBBA ZAGORKA - Cavaliada Sopot 2024 -fotografia Dava Palej
Amelia Marszałek na koniu LASEK oraz Aleksandra Lewicka na koniu BUBBA ZAGORKA – Cavaliada Sopot 2024 -fotografia Dava Palej

W rywalizacji Amatorów – CAVALIADA Open Tour liderkami przed finałem w Krakowie są: Julia Tybulczuk i Julia Koszuta.

Daria Kobiernik na koniu Ideal Girl - Cavaliada Sopot 2024 - fotografia Dava Palej
Daria Kobiernik na koniu Ideal Girl – Cavaliada Sopot 2024 – fotografia Dava Palej

Uwielbiane przez fanów konkursy TRAF Eventing Tour nie zawiodły sopockiej publiczności. Tutaj pierwszego dnia triumfował aktualny lider rankingu – Jakub Wiraszka, który ma na swoim koncie już cztery zwycięstwa. Drugiego dnia najlepsza w konkursie była ulubienica kibiców – Daria Kobiernik ze swoją Ideal Girl. Tym samym awansowała na drugie miejsce w rankingu TRAF Eventing Tour przed finałem w Krakowie. Trzecie miejsce zajmuje Julia Gillmaier.

Daria Kobiernik na koniu Ideal Girl - Cavaliada Sopot 2024 - fotografia Dava Palej
Daria Kobiernik na koniu Ideal Girl – Cavaliada Sopot 2024 – fotografia Dava Palej

Serca sopockiej publiczności skradły jednak konkursy powożenia ORLEN Driving Tour, a szczególnie zwycięskie przejazdy najmłodszego uczestnika rywalizacji – Aleksandra Fularczyka z Kaszub, który wygrał zarówno w sobotę, jak i niedzielę. Zawodnik Kaszubskiego Stowarzyszenia Promowania Sportów Konnych Kwieki przyznał, że podczas przejazdów, pomimo skupienia, cały czas słyszał doping kibiców krzyczących jego imię i to poniosło go do zwycięstwa. Jazda na wysokim poziomie, emocje panujące na arenie i na trybunach były niesamowite i z pewnością zostaną zapamiętane na długo zarówno przez kibiców, jak i przez zawodnika.

Aleksander Fularczyk z Polski - Cavaliada Sopot 2024 - fotografia Dava Palej
Aleksander Fularczyk z Polski – Cavaliada Sopot 2024 – fotografia Dava Palej

Konkursy były na bardzo wysokim poziomie. Sumiennie przygotowywaliśmy się do takiej rywalizacji i przyjechaliśmy tu z założeniem, żeby nie tylko wygrać jeden konkurs, ale i powtórzyć to zwycięstwo. Przed nami wielki finał w Krakowie. Plan jest jeden – podwójna wygrana – powiedział Aleksander Fularczyk.

Aleksander Fularczyk Kaszubskie Stowarzyszenie Promowania Sportów Konnych Kwieki - Cavaliada 2024 - Fotografia Dava Palej
Aleksander Fularczyk
Kaszubskie Stowarzyszenie Promowania Sportów Konnych Kwieki – Cavaliada 2024 – Fotografia Dava Palej

Drugie miejsce w rankingu ORLEN Driving Tour zajmuje Bartłomiej Kwiatek, a trzecie Weronika Kwiatek. Różnica punktowa jest na tyle niewielka między tą pierwszą trójką, że z pewnością każdy z zawodników ma szanse na wygraną, a co za tym idzie, rywalizacja z pewnością będzie bardzo zacięta.

CAVALIADA to nie tylko sport, ale również pokazy i targi. Strefę Expo, czyli Targów Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich wypełniło niemal 40 wystawców. W ramach programu dla szkół, w którym dzieci z przedszkoli i szkół mogą bezpłatnie odwiedzić wydarzenie i przeżyć wspaniałe zetknięcie ze światem jeździeckim wzięło udział niemal 250 dzieci.

W najważniejszym konkursie – PKO Bank Polski Grand Prix o nagrodę Prezydenta Miasta Sopotu, triumfował reprezentant Niemiec – Harm Lahde
W najważniejszym konkursie – PKO Bank Polski Grand Prix o nagrodę Prezydenta Miasta Sopotu, triumfował reprezentant Niemiec – Harm Lahde

Miarą sukcesu sopockiej CAVALIADY są płynące z każdej stron głosy pełne zachwytu. Kibice mają pełne prawo czuć satysfakcję, bo w większości konkursów walka o palmę zwycięstwa toczyła się dosłownie do ostatniej przeszkody. A emocje, które dali nam powożący zaprzęgami, kiedy każdy kolejny przejazd był lepszy od poprzedniego, to kwintesencja sportu. Zrobiliśmy też wszystko, by znad Bałtyku zadowoleni wyjechali jeźdźcy i informacja zwrotna od nich jest dla nas bardzo pochlebna. Wreszcie partnerzy i gospodarze miejsca, tu także mamy dużo pozytywnych opinii, co oznacza, że cały team CAVALIADY stanął na wysokości zadania – powiedział na zakończenie sopockich zawodów ich rzecznik – Maciej Stroiński.

Organizatorzy już teraz zapraszają na finał CAVALIADA Tour 2023/2024, który odbędzie się w dniach 22-25.02 w TAURON Arenie Kraków. Bilety można kupić na www.tobilet.pl