Kamień węgielny pod fabrykę elektrowni wiatrowych

Duński gigant energetyki wiatrowej Vestas w obecności Króla Danii świętuje uroczystość wmurowania kamienia węgielnego w Szczecinie.

Vestas, globalny partner branży energii odnawialnej w zakresie zrównoważonych rozwiązań energetycznych, wmurował kamień węgielny pod planowaną fabrykę morskich elektrowni wiatrowych w Szczecinie.

Król Danii w Szczecinie
Król Danii w Szczecinie

Kamień węgielny pod planowaną fabrykę morskich elektrowni wiatrowych w Szczecinie

Uroczystość z udziałem Jego Królewskiej Mości – Fryderyka X Króla Danii, oficjalnych przedstawicieli rządów Polski i Danii oraz partnerów biznesowych, miała miejsce 2 lutego na Ostrowie Grabowskim. Podkreśla ambicję Vestas stworzenia w Polsce centrum morskiej energetyki wiatrowej, która ma pomóc w transformacji energetycznej i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Europy.

Stone Ceremony Vestas
Stone Ceremony Vestas

Firma Vestas już w październiku 2022 r. ogłosiła, że uruchomi w Szczecinie fabrykę montażową gondoli i piast dla swojej flagowej turbiny wiatrowej V236-15.0-MW. Fabryka zostanie uruchomiona w 2025 r. i wygeneruje około 700 nowych miejsc pracy w rejonie Szczecina. W ten sposób spółka niemal podwoi swoje zatrudnienie w Polsce, ponieważ już teraz zatrudnia 800 pracowników.

Lars Aargaard Danish politician of the Moderates. He serves as Minister for Climate, Energy and Utilities
Lars Aargaard Danish politician of the Moderates. He serves as Minister for Climate, Energy and Utilities

Vestas zamierza przewodzić rozwojowi zrównoważonego łańcucha dostaw w Europie, który może zapewnić skalę potrzebną do zaspokojenia oczekiwanego wzrostu popytu na morską energetykę wiatrową. Nasze plany dotyczące nowych fabryk offshore w Polsce to silny sygnał, że Europa może pobudzić inwestycje w branży wiatrowej i zielone miejsca pracy dzięki odpowiednim długoterminowym zobowiązaniom politycznym dotyczącym morskich projektów wiatrowych – mówi Tommy Rahbek Nielsen, dyrektor operacyjny Vestas.

Vestas ma historycznie silne korzenie w Polsce i jest obecny na rynku od ponad dwóch dekad. Nils de Baar, prezes Vestas Northern & Central Europe podkreśla, że Polska jest perspektywicznym rynkiem.

Arkadiusz Marchewka - Ministerstwo Infrastruktury
Arkadiusz Marchewka – Ministerstwo Infrastruktury

Polska przekształca swój system energetyczny i jest obiecującym rynkiem energii wiatrowej z dobrymi warunkami wiatrowymi zarówno na lądzie, jak i na morzu. Polska ma wysoko wykwalifikowaną kadrę pracowniczą i rozwijający się przemysł wiatrowy, który może stać się centrum offshore dla regionu bałtyckiego i reszty Europy. Jesteśmy aktywni w Polsce od ponad 20 lat i mam zaszczyt ogłosić nasze kolejne plany inwestycyjne w Szczecinie. – mówi Nils de Baar.

Ignacy Niemczycki
Ignacy Niemczycki

W styczniu 2024 r. firma Vestas ogłosiła dodatkowo plany utworzenia drugiej fabryki w Szczecinie, w Polsce. Fabryka ma produkować łopaty do turbin V236-15.0 MW i rozpocząć działalność w 2026 roku. W drugim zakładzie Vestas stworzy ponad 1000 dodatkowych miejsc pracy.

O firmie Vestas

Vestas jest globalnym partnerem branży energetycznej w zakresie zrównoważonych rozwiązań energetycznych. Projektują, produkują, instalują i serwisują lądowe i morskie turbiny wiatrowe na całym świecie. Zainstalowali więcej energii wiatrowej niż ktokolwiek inny – ponad 173 GW turbin wiatrowych w 88 krajach. Dzięki wiodącym w branży możliwościom w zakresie inteligentnych danych i ponad 151 GW turbin wiatrowych w eksploatacji, wykorzystujemy dane do interpretowania, prognozowania i wykorzystywania zasobów wiatrowych oraz dostarczania najlepszych w swojej klasie rozwiązań w zakresie energii wiatrowej. Wraz z klientami i ponad 29 000 pracowników Vestas dostarcza światu zrównoważone rozwiązania energetyczne, które napędzają świetlaną przyszłość.

Stone Ceremony Vestas
Stone Ceremony Vestas