Znów możesz malować murale w Ustce

Od 9 sierpnia 2017 r. Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku rozpoczęła akcję artystyczną cyklu murali przy ul. Zaruskiego 1a w Ustce pod nazwą „Malownicza ulica”.

Malować murale w Ustce

Docelowo powstaną trzy murale na podstawie drzeworytów japońskiego artysty Hokusai, tworząc tym samym najbardziej malowniczą ulicę Ustki.

– Wszystkich chętnych zapraszamy do następnego etapu malowania murali, który odbędzie się w najbliższą środę 16 sierpnia w godz. od 14:00 do 18:00 – informuje Joanna Żuraw z BGSW w Ustce.

Hokusai

Przybliżamy postać Hokusai za pomocą Wikipedia.

„Hokusai Katsushika, znany głównie pod imieniem Hokusai, ur. 23 września 1760 w Edo (obecnie Tokio), zm. 10 maja 1849) – jeden z najwybitniejszych i najpłodniejszych japońskich malarzy i twórców barwnych drzeworytów w stylu ukiyo-e.

Podpisując dzieła posługiwał się wieloma (co najmniej trzydziestoma) pseudonimami, m.in. Shunrō, Sōri, Taito, Manji. Uczył się w pracowni Shunshō. Zasłynął jako niezwykle płodny artysta, świetny rysownik, pejzażysta, ilustrator i karykaturzysta. W swych obrazach zaludnionych najczęściej mnóstwem postaci, odtwarzał ówczesną Japonię. Malarz ten tworzył wizerunki współczesnych sobie poetów. Malował m.in. kwiaty, żółwie, bażanty, koguty, sto poematów, mosty i kaskady. Namówiony przez swoich uczniów wydał 15 tomów szkiców i rysunków pt. Manga (1814).

Jego dzieła wywarły głęboki wpływ na impresjonistów europejskich takich jak Claude Monet i innych. Jego najbardziej znanym dziełem jest cykl drzeworytów ukiyo-e pt. 36 widoków na górę Fudżi, który powstał w latach 1826-1833 w okresie Taito. Składa się on tak naprawdę z 46 grafik (10 zostało dodanych później). Oprócz obrazów i rysunków, stworzył ilustracje do ponad 500 książek, z których część sam napisał.”