Aleja śmietnikowa, czyli długi szpaler ławek i koszy na śmieci stojących wzdłuż ulicy Wojska Polskiego będzie zmniejszony. Tak zapewniają władze miasta. Niektóre ławki trafią na ulice, na których ich nie ma.
Zniknie aleja śmietnikowa z Wojska Polskiego?
Przenosiny ławek i koszy z przeładowanej nimi ulicy Wojska Polskiego ma odbyć się w czasie rozpoczętego niedawno remontu. Problem w tym, że zgodnie z przepisami dotyczącymi inwestycji dofinansowanych z pieniędzy Unii Europejskiej ławki te nie mogą być przestawione poza obręb terenu, na którym realizowany był projekt rewitalizacji Traktu Książęcego, czyli centrum miasta).
– Jest jednak kilka miejsc, na które ławki mogą trafić, m.in. ulica Starzyńskiego, bo chcemy, aby był to głównie deptak i miejsce do wypoczynku, a nie parking jak to ma miejsce obecnie – zaznacza Marek Biernacki, wiceprezydent Słupska. – Mało kto już przestrzega tam zasad parkowania.
Akcja przeniesienia części ławek i koszy z ul. Wojska Polskiego ma być zorganizowana w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Z niecierpliwością oczekujemy na nowy wizerunek tej reprezentacyjnej dla miasta Słupsk ulicy.
Dzisiejsza Al. Wojska Polskiego przed wojną nosiła nazwę Bahnhofstrasse. Była jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic Słupska. Obecnie trwa remont ulicy, który ma jej przywrócić dawną świetność.
Przy ulicy Wojska Polskiego, po drugiej stronie miejsca zwanego aleja śmietnikowa, znajdziesz istniejącą od 1975 roku pierwszą pizzerię w Polsce (ul. Wojska Polskiego 47 przy barze mlecznym Poranek.) Pizzerię stworzył Tadeusz Szołdra, nazywany ojcem słupskiej gastronomii. Podczas wizyty we Włoszech tak mu zasmakowała ta potrawa, że postanowił robić ją w Słupsku. Jako, że nikt wówczas nie potrafił jej robić, różniła się znacznie od oryginalnej włoskiej pizzy. Była mniejsza, miała nieco inny farsz, ciasto, ale i tak ustawiały się po nią potężne kolejki. Pierwsza pizzeria powstała w barze mlecznym Poranek i do tej pory działa, w kameralnym pomieszczeniu i w niezmienionym wystroju. Nadal cieszy się ogromną popularnością wśród słupszczan i turystów. Cena: 5-6 złotych, w zależności od dodatków.