Występują przeciw agresji w rzeczywistości wirtualnej

Ruszyła kampania przeciwko mowie nienawiści pt: „Miasto bez hejtów” wraz z kadrami z filmu „Dwaj ludzie z ustami”, który jest zwiastunem kampanii. 

 

 

Szkolna etiuda Romana Polańskiego z 1958 roku pt. „Dwaj ludzie z szafą” odczytywana jako metamorfoza inności i alienacji, stała się inspiracją powstania krótkiego filmu „Dwaj ludzie z Ustami”. Prawie 60 lat po ukazaniu się filmu Polańskiego, ponownie dwaj ludzie z dziwnym przedmiotem (w tym przypadku ogromnymi ustami) wyłaniają się z morza, przemierzając małą nadmorską miejscowość – Ustkę. Wszędzie spotykają się z zainteresowaniem i sympatią, przypadkowo mijanych ludzi, bez cienia agresji.

 

Film powstał jednak jako odpowiedź na agresję czyli mowę nienawiści w naszej nowej (nie) rzeczywistości wirtualnej.

 

– W ubiegłym roku Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku rozpoczęła wspólnie z Maurycym Gomulickim prace nad realizacją pt. „Usta” Gigantycznych rozmiarów obiekt w kształcie ust, który miał być umiejscowiony na delbie w wejściu do portu – wyjaśnia Edyta Wolska, dyrektor Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku – Tak się jednak nie stało, ponieważ w wyniku tzw. społecznych konsultacji, zorganizowanych i umieszczonych w sieci przez Urząd Miejski w Ustce, projekt został shejtowany. Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku filmem „Dwoje ludzi z ustami” rozpoczyna kampanię przeciwko mowie nienawiści pt.: „Miasto bez hejtów” i zachęca wszystkie instytucje kultury do przełączenia się do akcji – mówi Edyta Wolska.