Walczą z barszczem

Władze gminy Słupsk podjęły decyzję o likwidacji barszczu Sosnowskiego. Jest to odpowiedź na zgłoszenia mieszkańców, którzy wskazywali miejsca, gdzie rośnie roślina. Kontakt z barszczem może być niebezpieczny. Zazwyczaj wywołuje bolesne podrażnienia skóry, zapalenie spojówek, nudności, czy bóle głowy.

Walczą z barszczem

Włodarze gminy zapewniają, że w poszukiwaniu barszczu Sosnowskiego dokładnie sprawdzone zostaną przede wszystkim trasy turystyczne, szlaki rowerowe, chodniki i drogi.  Roślina ma być usuwana niezależnie od tego czy będzie się znajdować na terenie gminnym, czy prywatnym.

Rośliną zainteresował się także wojewoda pomorski, który zwrócił się z prośbą do samorządów o zgłaszanie miejsc występowania barszczu Sosnowskiego. Dzięki tym informacjom ma powstać specjalna mapa.

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden.) – gatunek rośliny zielnej, należący do rodziny selerowatych (Apiaceae). Pochodzi z rejonu Kaukazu, skąd został rozprzestrzeniony na rozległych obszarach w środkowej i wschodniej części Europy, gdzie stał się rośliną inwazyjną. Odkryty w 1944[3], nazwany od nazwiska rosyjskiego botanika, badacza flory Kaukazu Dmitrija Iwanowicza Sosnowskiego i opisany w 1970[4] przez gruzińską i radziecką botaniczkę Idę Panowną Mandenową (1909-1995). Od lat 50. do 70. XX wieku wprowadzany był do uprawy w różnych krajach bloku wschodniego jako roślina pastewna. Po niedługim czasie, z powodu problemów z uprawą i zbiorem, głównie ze względu na zagrożenie dla zdrowia, uprawy były porzucane. Roślina w szybkim tempie zaczęła rozprzestrzeniać się spontanicznie. Gatunek okazał się przybyszem bardzo kłopotliwym. Jest to agresywna roślina inwazyjna, niezwykle trudna do zwalczenia. Powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. W dodatku sok ze świeżych roślin wywołuje zmiany skórne. Barszcz Sosnowskiego objęty jest prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski. Blisko spokrewniony z równie kłopotliwym gatunkiem inwazyjnym, jakim jest barszcz Mantegazziego.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Barszcz_Sosnowskiego