W przedsionku sali sesyjnej słupskiego ratusza w poniedziałek stanie wielka łódź. Łódź metaforyczna, bo zbudowana przez słupskich artystów z różnych grup społecznych. Twórcy pokażą wystawę multimedialną składającą się z wielkiej instalacji, dwóch filmów i wielkoformatowego obrazu namalowanego przez grupę malarzy.
W ramach projektu „Kultura samorządowa 25+” Narodowe Centrum Kultury wraz z Fundacją Bęc ogłosiły pilotażowy konkurs na najlepszą „ Galerię Urząd”. Do tegorocznej edycji zostały zaproszone Gdynia, Słupsk, Lublin, Łódź, Bydgoszcz. Założeniem projektu jest wykorzystanie przestrzeni Urzędu Miasta nie tylko do zorganizowania tradycyjnej wystawy, ale poprzez artystyczne działania stworzenia doskonałej platformy aktywizacji mieszkańców zachęcającą do dialogu między urzędnikami, artystami i widzami – petentami. Prezentacja prac artystycznych w miejscu tak często i chętnie odwiedzanym przez mieszkańców doskonale wpisuje się w postulat kultury dostępnej.
Będzie to również okazja do wypromowania artystów, twórców sztuki współczesnej przy jednoczesnym wykreowaniu zainteresowania sztuką współczesną i rozpoczęciu dialogu między twórcami i lokalną społecznością.
Każda z przygotowanych wystaw poddana zostanie ocenie komisji składającej się z kuratorów, artystów oraz ekspertów z zakresu sztuki współczesnej i wystawiennictwa jak również przedstawicieli środowisk lokalnych (mediów, organizacji społecznych, pracowników oraz interesantów urzędu). Autorzy zwycięskiej wystawy otrzymają honorowe wyróżnienie oraz pakiet działań promujących twórcę i jego prace.
W Słupsku na wernisaż zostanie zorganizowany w poniedziałek, 23 listopada o godz. 14.30 na II piętro ratusza , przedsionek sali sesyjnej 211. Kuratorem wystawy pn: „Life Boat” jest Piotr Igor Sałata.
– Wystawa będzie miała charakter pracy zbiorowej, tworzonej przez kilka grup społecznych – tłumaczy Karolina Chalecka z Urzędu Miejskiego w Słupsku. – Do współpracy zostali zaproszeni podopieczni świetlic dla chorych, grupa plastyczna Słupskiego Ośrodka Kultury – Ośrodka Teatralnego Rondo, Stowarzyszenie Plastyków Słupskich oraz artyści :Grzegorz Sujecki, Piotr Igor Salata, Kamila Salwiak i reżyser Stanisław Miedziewski.
W słupskim ratuszu wybudują łódź ratunkową
Tytuł „LIFE BOAT” (łódź ratunkowa) symbolizuje wspólną pracę, która ma”unieść” nas ponad powszedniość i wznieść na płaszczyznę metafizycznej wspólnoty, „święta ludzi”. Pastisz obrazu Gericaulta „Tratwa Meduzy” jest manifestacją przeciw wszelkiej niesprawiedliwości której pełno dziś wokół. Pokażemy multimedialną wystawę składającą się z wielkiej instalacji, dwóch filmów i wielkoformatowego obrazu namalowanego przez grupę malarzy.