Tylu imprez kulturalnych ile będzie w kwietniu na ulicy Długiej w tym miejscu nie było chyba nigdy. Ciesząca się ponurą sławą najbardziej zaniedbana ulica w Słupsku ma zyskać nowe oblicze. Nie będzie remontu, ale będą wystawy zdjęć.
Akcja ożywiania ulicy Długiej spowodowana jest zbliżającą się premierą spektaklu „Ulica” w Nowym Teatrze im. Witkacego w Słupsku, w reżyserii Daniela Odiji. Tymczasem słupskie instytucje kulturalne zapraszają na szereg interesujących imprez towarzyszących wydarzeniu:
- 1 kwietnia 2016, godz: 12.00 , Słupsk Street Photography – wernisaż wystawy, Plac Zwycięstwa
– Podpatruję ludzi na ulicy spojrzeniem ostrym i uważnym. Łączę fotograficzną szczerość, szacunek do rzeczywistości, troskę o kompozycję i poszukiwanie wartości emocjonalnej. Z tych wędrówek powstają zdjęcia pokazujące codzienny byt miasta – mówi o swoich zdjęciach autor, Wojtek Chrząstowski.
– Ulice nosimy w sercach i to nas wyróżnia. Nie jestem w stanie opisać Tobie co chciałem opowiedzieć moimi kadrami. Jeżeli fotografie nie przekażą Tobie historii, jeżeli nie zatrzymasz się przy nich chociaż na chwilę, jeżeli nie zapamiętasz ich na dłużej niż jeden wieczór – oznacza to, że nie udało mi się pokazać prawdy o naszych ulicach – mówi zaś Łukasz Lisek autor kolejnych zdjęć.
- 3 kwietnia 2016 roku, godz. 19:30 „Twarze ulicy” – wernisaż wystawy, Kafeina, Nowobramska 2, Słupsk, Autorka zdjęć: Magda Tramer
„Twarze ulicy” to cykl portretów aktorów Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku. Tematycznie projekt ma nawiązywać do powstającej sztuki teatralnej, która realizowana jest w oparciu o tekst Daniela Odiji pt: „Ulica”.
Prezentować będzie zbiór scenek rodzajowych, portretujących życie literackich bohaterów. Jeden motyw – inspiracja życiem ulicy ulegnie tym samym kilkukrotnym transformacjom. Codzienne życie w ujęciu literata, przekonwertowane przez twórców teatru, a to wszystko opowiedziane językiem fotografii, ma szansę stać się kanwą dla ciekawego materiału promującego spektakl.
W ramach wernisażu odbędzie się też spotkanie i dyskusja z jej autorką, a także aktorami Nowego Teatru i autorem powieści „Ulica” Danielem Odiją.
- 6 kwietnia 2016 roku, godz. 18:00 „Długi wernisaż” – wernisaż wystawy, Kulturalna Uczta, Sienkiewicza 7, Słupsk, Autorka zdjęć: Klaudyna Gołębiewska
Ulica Długa jest miejscem wielostronnych inspiracji. Stała się wątkiem literackich opowieści. Jest miejscem wielu legend prawdziwych i zmyślonych. Mieszkając na tej ulicy, chciałam zobaczyć ją na nowo, po wielu latach od czasu mojego dzieciństwa. Użyłam narzędzia – aparatu fotograficznego. Fotografia uświadomiła mi niezwykłość miejsc budowanych przez światło i nastrój. Pamięć ludzka jest inspirująca. Tworzy własną narrację-odkrywa napięcia, tajemnice czasu, odświeża minione emocje. Próby łączenia techniki graficznej i metody malarskiej jest próbą mojej własnej opowieści o ulicy, na której mieszkam- mówi o swoich zdjęciach autorka Klaudia Gołębiewska.
W ramach wernisażu odbędzie się też spotkanie i dyskusja z jej autorką, mieszkańcami ulicy Długiej i autorem powieści „Ulica” Danielem Odiją. Spotkanie poprowadzi profesor Kazimierz Jałowczyk.
- 8 kwietnia 2016 rok, godz 19:30 „Człowiek i ulica” – wernisaż wystawy, Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, foyer teatru. Autorzy zdjęć: młodzież z Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku, kurator: Janusz Wroński
Inspiracją do stworzenia ekspozycji były teksty Daniela Odiji. Niektóre fotografie zostały zrealizowane specjalnie dla potrzeb kwietniowej wystawy, a część została wyłoniona przez jej kuratora Janusza Wrońskiego spośród wcześniejszych prac młodzieży ilustrujących życie ulicy. Taki zabieg podkreśla uniwersalizm literackiego dzieła, pokazuje że temat jest aktualny w każdej przestrzeni i czasie.