Rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku i Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk podpiszą umowę finalizującą projekt SOA, będącą zwieńczeniem wieloletniej pracy nad tym przedsięwzięciem.
Słupska nauka otrzyma ponad 19 milionów złotych. Podpisanie umowy nastąpi 4 listopada.
Słupski Ośrodek Akademicki
Projekt „Rozwój systemu kształcenia o profilu praktycznym w ramach Słupskiego Ośrodka Akademickiego (SOA)” to projekt zmieniający główny profil kształcenia Akademii Pomorskiej w Słupsku.
Realizacja tego projektu pozwoli Uczelni otworzyć się na potrzeby gospodarki i rynku pracy naszego, słupskiego subregionu.
Łączna wartości projektu wynosi 19.424.000 zł, z dofinansowaniem w kwocie 16 496 185 zł z funduszy UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
– W ramach projektu powstanie czternaście nowych specjalności, w tym oczekiwanych przez pracodawców 6 specjalności inżynierskich – informuje Marzena Łukasik, dyrektor Biura Rektora.
– Przed wpisaniem w projekt konkretnych kierunków i specjalności uczelnia przeprowadziła diagnozę potrzeb gospodarki na kierunki kształcenia studentów oraz oparła się na dostępnych badaniach wojewódzkich.
Z pozyskanych funduszy UE Akademia doposaży pracownie w nowoczesne pomoce naukowe i ICT niezbędne w kształceniu praktycznym na najwyższym poziomie.
W ramach projektu opracowane zostaną także programy kształcenia z udziałem pracodawców subregionu, w czym uczelnię wspierać będą jako partnerzy projektowi: PARR- SIT i SIPH.
Warto podkreślić, że pracodawcy będą brali czynny udział także w procesach edukacji studentów.
Specjalności
Specjalności inżynierskie, które już od roku akademickiego 2017/2018 poszerzą ofertę edukacyjną AP to:
- materiałoznawstwo,
- programowanie w robotyce i automatyce,
- programowanie aplikacji mobilnych i internetowych,
- odnawialne źródła energii,
- przyrodnicze zarządzanie przestrzenią miejską,
- gospodarka komunalna i wodo-ściekowa
.
W ramach projektu SOA zostaną uruchomione oprócz ww. specjalności inżynierskich również nowe specjalności w trzech obszarach oczekiwanych przez gospodarkę subregionu: inteligentne technologie (ochrona cyberprzestrzeni, cybermedia, cyberzagrożenia, analiza danych w Business Intelligence), energetyka i środowisko (ekoenergetyka, biomonitoring i zrównoważony rozwój, oraz turystyka i zdrowie (fizjoterapia w medycynie uzdrowiskowej, rehabilitacja w opiece geriatrycznej).