Testy robota neurochirurgicznego w słupskim szpitalu

Lekarze z Oddziału Neurochirurgicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku przeprowadzili trzy operacje kręgosłupa z wykorzystaniem robota neurochirurgicznego. Urządzenie to na razie zostało wypożyczone do testów, ale szpital poszukuje możliwości finansowania zakupu takiego urządzenia.

Słupscy neurochirurdzy przygotowują się do robotyzacji zabiegów

Do medycyny coraz szerzej wkracza robotyka, tak dzieje się również w przypadku neurochirurgii. Robot Da Vinci, który kilka miesięcy temu zakupił słupski szpital, nie ma zastosowania w neurochirurgii, gdyż jest urządzeniem do operowania jamy brzusznej i miednicy małej.

Natomiast w zabiegach neurochirurgicznych stosowane są roboty specjalistyczne do stabilizacji instrumentalnych kręgosłupa. To najnowszy trend w tego typu operacjach. Przewaga robota nad człowiekiem jest taka, że robot zawsze znajduje się w bardzo precyzyjnym miejscu zmniejszając ryzyko niedokładności spowodowanej zawodnością lub zmęczeniem człowieka.

Testy robota neurochirurgicznego w słupskim szpitalu
Testy robota neurochirurgicznego w słupskim szpitalu

Obecnie na rynku są trzy firmy produkujące tego typu roboty, a Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku miał okazję przetestować jedno z takich urządzeń – system naprowadzania robotycznego Mazor. – Wykonaliśmy trzy operacje przy użyciu robota – mówi Jacek Nacewicz, ordynator Oddziału Neurochirurgicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Wszystkie przebiegły pomyślnie i jesteśmy z nich zadowoleni.

Istotnym elementem robota neurochirurgicznego jest jego oprogramowanie. Dzięki niemu, neurochirurdzy mogą wykonać zaplanowaną operację wirtualnie jeszcze przed jej rozpoczęciem.

Możemy zaplanować zabieg, na przykład, dzień wcześniej – zaznacza ordynator Nacewicz. – Mając wyniki badań obrazowych, rezonansu, tomografii komputerowej jesteśmy w stanie zaplanować dokładnie, co chcemy zrobić, jak dokładnie wkręcić śruby w kręgosłup, jaką korekcję kręgosłupa uzyskać i jakie implanty będą nam do tego potrzebne. Planowanie zabiegu, które czasami może być dłuższe niż sama operacja, możemy wykonać wcześniej i dobrze się do zabiegu przygotować. Dzięki temu można wyeliminować ryzyko błędów, które mogą się zdarzyć już podczas samego zabiegu. Szczególnie podczas długich stabilizacji sama operacja jest krótsza, szybsza i bardziej precyzyjna. To wszystko jest zaletą robota neurochirurgicznego – dodaje doktor Nacewicz.

W przypadku operacji kręgosłupowych konieczna jest dokładność rzędu 1- 2 milimetrów, którą słupscy neurochirurdzy uzyskują już teraz. – Korzystamy z bardzo nowoczesnych narzędzi, które poprawiają wyniki – zaznacza doktor Nacewicz. – Pracujemy zupełnie inaczej niż choćby 15 lat temu, gdy operacje przeprowadzaliśmy kierując się znajomością anatomii człowieka i na podstawie własnego doświadczenia aplikowaliśmy śruby do stabilizacji kręgosłupa. Od czasu, gdy jesteśmy w nowym obiekcie przy ulicy Hubalczyków, mamy do dyspozycji nowoczesne narzędzia, jak choćby neuronawigację i ramię O, co już bardzo poprawiło dokładność zabiegów i ich wyniki, bo pozwoliło na wykonywanie operacji technikami małoinwazyjnymi. Natomiast zastosowanie robota jest kolejnym krokiem w kierunku pozwalającym te efekty jeszcze bardziej poprawić.

Przeprowadzone w słupskim szpitalu operacje wykonano pod nadzorem przedstawicieli firmy produkującej robota neurochirurgicznego, a wcześniej lekarze i instrumentariuszki uczestniczyli w szkoleniu obsługi robota na fantomach.

Testy robota neurochirurgicznego w słupskim szpitalu
Testy robota neurochirurgicznego w słupskim szpitalu

Zakup takiego urządzenia przekracza możliwości finansowe samego szpitala więc placówka stara się o pozyskanie pieniędzy na ten cel ze źródeł zewnętrznych.

Wspieramy naszych lekarzy w dążeniu do stosowania nowoczesnych metod leczenia, bo zdajemy sobie sprawę z tego, iż robotyzacja jest przyszłością medycyny – mówi Andrzej Sapiński, prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

Gratulujemy neurochirurgom, że poszli w ślady kolegów urologów, którzy już operują przy pomocy robota chirurgicznego oraz kolegów z chirurgii, którzy takie operacje zaczną wkrótce. Zapewniam, że zrobimy wszystko aby uzyskać finansowanie zakupu robota neurochirurgicznego – mówi Anetta Barna–Feszak, wiceprezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

Obecnie w Polsce pracuje tylko jeden robot tego samego typu, który testowany był w Szpitalu w Słupsku. Urządzenie to działa w szpitalu w Tarnowie. Porównywalnych, pod względem walorów technicznych, urządzeń jest w Polsce także tylko kilka.

Oddział neurochirurgii słupskiego szpitala wykonuje ponad sto operacji stabilizacji kręgosłupa rocznie. Przez lata pracy zdobył wysoka markę w kraju o czym świadczą choćby szkolenia dla neurochirurgów z innych szpitali, jakie wykonują lekarze z oddziału neurochirurgicznego w Słupsku.

Informacja i zdjęcia: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku.