Tak wygląda nowy słupski mural

Międzynarodowy projekt, łączący elementy sztuki miejskiej, edukacji i rozrywki, którego celem jest celebracja wielokulturowej historii Słupska i dialog pomiędzy Polską, Izraelem i Niemcami na platformie artystycznej, ponad politycznymi i historycznymi podziałami organizuje Słupski Ośrodek Kultury. Jego pierwszym efektem będzie odsłonięcie nowego muralu w Słupsku. Odsłonięcie – 9 lipca.

Projekt zakłada 3 wydarzenia, wszystkie odbędą się w przestrzeni miejskiej.

Nowy słupski mural

Mural (wielkoformatowe dzieło sztuki wedle własnego projektu) stworzą – Ludomir Franczak (Polska), Sara Kurzinger (Niemcy) i Pilpeled (Izrael)

Tabliczki pamięci – 3 sztuki; będą to pamiątkowe tablice wmurowane w miejsca związane ze słupskimi Żydami, którzy zostali deportowani do obozów koncentracyjnych w 1942 roku.

Gra miejska „Śladami Tabliczek” edukacyjno-rozrywkowa zabawa dla słupszczan, przybliżająca historię Słupska w kontekście wielokulturowości przedwojennego miasta

Murale

Na ścianie budynku na alei Wojska Polskiego 5 oraz przy Niedziałkowskiego 5 w Słupsku powstaną kilkupiętrowe murale, zaprojektowane kolektywnie przez zaangażowanych w projekt artystów z Polski, Niemiec i Izraela. Wielkoformatowe dzieło zrealizują wybitni przedstawiciele świata sztuki:

Polska: Ludomir Franczak

Artysta wizualny, reżyser teatralny, kurator. Jego prace pokazywane były w galeriach, teatrach, przestrzeni publicznej i festiwalach w Polsce i na świecie. Współpracuje z muzykami (Marcin Dymiter, Robert Curgenven, Pogodno), artystami wizualnymi (Magdalena Franczak, Sebastian Buczek) i teatrami (Kana/Szczecin, Strefa Ciszy/Poznań, Szwalnia/Łódź). Jest stypendystą Fundacji Wyszehradzkiej (VARP), MKiDN (2014) i trzykrotnym Marszałka Województwa Pomorskiego, zdobywcą nagrody za najlepszy film eksperymentalny na festiwalu Euroshorts. Nominowany do tytułu „Kulturysta roku 2013” przez dziennikarzy radiowej Trójki. Laureat. Nagrody Miasta Lublin w dziedzinie kultury w 2015r. Zwycięzca programu „Placówka” Instytutu Teatralnego (2016), wyróżniony przez Fundację Sobole w Design Alive Awards 2016.

Zajmuje się problemem pamięci i tożsamości. Za pomocą działań intermedialnych buduje złożone projekty wykorzystując zarówno sztuki wizualne, jak i historię, czy literaturę. Jest autorem wydawnictw artystycznych. http://lfranczak.blogspot.com/