Studenci będą mieli dostęp do kosmicznych technologii

Akademia Pomorska w Słupsku nawiązała współpracę z kolejną firmą – OptiNav z siedzibą w Słupsku. Ma ona opierać się na wymianie wiedzy i doświadczeń w zakresie działań na rzecz opracowywania i wprowadzenia nowych rozwiązań informacyjno-technologicznych.

Słupscy naukowcy, studenci oraz pracownicy firmy mają współdziałać we wspólnych przedsięwzięciach naukowo-badawczych, wdrożeniowych, jak również udziału w projektach europejskich. Firma OptiNav udzieli również wsparcia w opiniowaniu rozwoju oferty edukacyjno-szkoleniowej AP, organizowaniu praktyk i staży dla studentów kierunków inżynierskich: edukacji techniczno – informacyjnej oraz fizyki technicznej.

Studenci będą mieli dostęp do kosmicznych technologii

– To porozumienie jest dla nas bardzo ważne, bo wchodzimy w nowy obszar naszej działalności – obszar kierunków informatycznych – mówi prof. Roman Drozd, rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku. – Współpraca daje nam możliwość wspólnego prowadzenia zajęć, gdyż nasi studenci będą mogli uczestniczyć w działalności firmy, zwłaszcza jeśli chodzi o praktyki i staże. Bardzo ważne dla nas jest odbywanie staży przez pracowników Akademii Pomorskiej w firmie OptiNav.

Współpraca z najbardziej innowacyjną firmą regionu słupskiego ma posłużyć AP także do tego, aby w niedalekiej przyszłości otworzyć studia na kierunku informatyka.

Dlaczego na współpracę z Akademią Pomorską zdecydowała się firma OptiNav?

– Głównie chodzi o zasoby, które są nam potrzebne – mówi Arkadiusz Śmigielski, prezes firmy OptiNav. – Jest taki nierozerwalny trójkąt: z jednej strony student, który w przyszłości może być naszym pracownikiem, z drugiej strony firma, która poszukuje pracownika, a z trzeciej uczelnia, która potrafi wyszkolić nam pracownika i otworzyć mu głowę, aby mógł percypować u nas wiedzę. Uczelnia może świadczyć nam różne usługi.

Firma OptiNav zajmuje się budową i integracją systemów wizyjnych (machine vision), projektowaniem i budową wizyjnych systemów pomiarowych 2D i 3D oraz rozwojem oprogramowania na potrzeby przemysłu i medycyny. OptiNav zajmuje się także projektowaniem i integracją elektroniki. Firma odnosi sukcesy na rynku międzynarodowym, realizując w USA projekt medyczny pomocny w operacjach oraz w Kanadzie projekt dotyczący konstrukcji urządzenia służącego do zbierania kosmicznych śmieci.