Słupsk otwiera Zielony Punkt. Czy coś takiego jest nam potrzebne?

W poniedziałek, 14 września władze Słupska otworzą Zielony Punkt w Słupskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej. Będzie to miejsce, w którym każdy będzie mógł się dowiedzieć jak oszczędzać energię i jak otrzymać dofinansowanie na wymianę ogrzewania na ekologiczne.

Zielony Punkt

Zielony Punkt powstał po to, aby wspierać mieszkańców i mieszkanki miasta w oszczędzaniu energii i pozyskiwaniu energii odnawialnej ze słońca i wiatru na własne potrzeby. Jest miejscem, gdzie udzielane są nieodpłatne porady na temat m.in. sposobów obniżenia rachunków za prąd i ciepło nawet o kilkadziesiąt procent, czy też pozyskania dofinansowania na wymianę ogrzewania na ekologiczne.

– W poniedziałek od godz. 10 do 12.30 będzie można  porozmawiać z pracownicami punktu, zapoznać się z pierwszymi ekoporadami – informuje Karolina Chalecka z Urzędu Miasta w Słupsku. – W kolejnych miesiącach porady prowadzone będą w Zielonym Punkcie przy ulicy Niedziałkowskiego 6, a także w Urzędu Miasta oraz w siedzibach spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych, instytucji miejskich i uczelni.

Zielony Punkt powstał z inicjatywy Prezydenta Miasta Roberta Biedronia dzięki wsparciu szeregu instytucji i partnerów, m.in. Powiatowego Urzędu Pracy, Fundacji im. Heinricha Bölla Warszawie, Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku.

http://www.slupsk.pl/zielonypunkt/

Zielony Punkt radzi:

  • policzyliśmy oszczędności na wymianie żarówek: jeżeli na początku sezonu jesienno-zimowego zainwestujesz 20 zł w wymianę dwóch żarówek tradycyjnych(60W) na dwie żarówki LED, to już po miesiącu świecenia zaoszczędzisz na następną. W skali roku można wymienić wszystkie źródła światła za startowe 20 zł. Zysk na oszczędnościach jest kilkudziesięcioprocentowy: żarówki LED pobierają 85 procent energii mniej i świecą ponad 30 razy dłużej niż tradycyjne – nawet do 20 lat. Niektóre z nich mają wieloletnie gwarancje.
  • przez nieszczelne okno może „uciekać” nawet 25 procent ciepła. Jeśli więc płacisz za ogrzewanie mieszkania lub domu 200 zł miesięcznie, przez uszczelnienie okien możesz zaoszczędzić do 75 zł na miesiąc. Z kolei efektywna, całościowa termomodernizacja budynku może przynieść 50-procentowe i większe oszczędności.
  • tam gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej, np. w domkach letniskowych, na działkach, w garażach, opłaca się zainwestować w mikro instalację fotowoltaiczną (produkuje prąd z energii Słońca), jeśli dach jest dobrze nasłoneczniony. Najbardziej opłacalne jest zamontowanie instalacji za własne środki finansowe, bez udziału dofinansowania z innych źródeł.
  • obliczyliśmy czas zwrotu instalacji fotowoltaicznej: przyjmuje się, że 4-osobowa rodzina wydaje na energię elektryczną rocznie 2000 złotych, zużywając 3000 kWh (miesięcznie ok 250 kWh energii). Montaż optymalnej dla takiej rodziny instalacji o mocy 3 kW, to koszt 10 000 – 15.000 zł. Zatem instalacja, z której produkujemy darmowy prąd na nasze potrzeby, zwraca się po 5-8 latach. Instalacje fotowoltaiczne działają średnio przez 25 lat.