Rozpoczął się karnawał miłośników historii. Finał jutro

Dziś i jutro, 9-10 czerwca trwa III Słupski Festiwal Historyczny. Dzisiaj festiwal zorganizowano w godz. 9:00 – 14:00 (konferencja 15:00 – 17:00) Wydział Filologiczno-Historyczny AP w Słupsku. Jutro, 10 czerwca drugi dzień imprezy – teren przy Parku Wodnym w Redzikowie w godz. 13:00 – 20:00.

 

 

Goście Festiwalu będą mogli zdobyć, a także zgłębić wiedzę dotyczącą ważnych faktów i wydarzeń z przeszłości. Celem tego wydarzenia jest także propagowanie i zainteresowanie ludzi odkrywaniem na nowo nieznanych aspektów historii Polski, a także promocja zapomnianych wydarzeń z dziejów regionów. – Program tegorocznego Festiwalu jest bardzo bogaty – odwiedzający będą mogli uczestniczyć w degustacji kuchni staropolskiej, w prelekcjach i wystawach, np. w wystawie dawnych strojów – mówi Szymon Smentek, organizator festiwalu. – Wśród atrakcji warto wyróżnić pokazy grup rekonstrukcyjnych, walki rycerskie, pokazy filmowe i inscenizacje, a także quizy i konkursy, których zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody.

 

Program festiwalu

II DZIEŃ – 10.06

Zawody i Konkursy:

Zawody piłki nożnej. Rozgrywki prowadzone w dwóch kategoriach wiekowych: I – gimnazjum i szkoły średnie, II – Open. Więcej Informacji w zakładce konkursy i zawody!

  1. Od wolanta do badmintona, czyli XIX wieczne gry dla małych i dużych, panien i kawalerów: serso, toczenie obręczy, bocian, konkurs skoków w worku i bieg w parach z komplikacją.
  2. Konkursy organizowane przez Grupy Rekonstrukcyjne i partnerów Festiwalu.

 

Grupy Rekonstrukcji Historycznych:

Drużyna WILCE 

Stowarzyszenie Drużyna Pomorska WILCE jest zrzeszeniem osób fizycznych i prawnych zawiązanym na rzecz propagowania historii, tradycji i kultury materialnej i duchowej Słowian i Wikingów z okresu wczesnego średniowiecza. Zaprezentują nam obozowisko oraz kuchnię z okresu wczesnośredniowiecznego.

GRH GRZMOT 

Działająca przy 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża w Słupsku, drużyna piechoty odnosząca się do okresu II RP(1918-1939) oraz I Morskiego Pułku Strzelców z Wejherowa. Nawiązuje także do gen. bryg. Stanisława Grzmot – Skotnickiego, będącego podczas wojny dowódcą Grupy Operacyjnej Czersk, wchodzącej w skład Armii Pomorze, która broniła Pomorza przed niemiecką agresją.

RYCERSTWO ZIEMI SŁUPSKIEJ

Jesteśmy rekonstruktorami – co brzmi dumnie – historii, ale to nie tylko hobby… Uczymy historii Pomorza. Ściśle współpracując przy tym z Pomorską Fundacją Pamięci Gryfitów PRO DUCATU STOLPENSI.

Większość członków grupy to rekonstruktorzy z kilkunastoletnim stażem. Uczestniczymy od lat w imprezach branżowych w Polsce i Europie. To nie tylko rekonstrukcja bitwy grunwaldzkiej, ale także turnieje w wielu miastach i zamkach w Polsce (Opole, Kliczków, Byczyna, Ostróda, Będzin, Bytów), imprezy w Niemczech, Czechach czy Chorwacji.

Pokazy:

  1. „Mocium panie…Wziąć w sposobie, jako ufność ku osobie…” krotochwilny konterfekt Sarmaty w scenach z „Zemsty” Aleksandra Fredry, w wykonaniu aktorów Teatru Nowego w Słupsku, Ireneusza Kaskiewicza (reżyser spektaklu) , Adama Jędrosza i Tomasza Mierzlikina.

 

  1. Kontusz, justaucorps, podwika i fortugał. Do czego służył panom saczek i jak wyglądała suknia „w stoliczek”  – opowiedzą studenci w strojach historycznych. Niepowtarzalna okazja na żywą historię mody i zdjęcia z modelami!

 

  1. Od wolanta do badmintona, czyli XIX wieczne gry dla małych i dużych, panien i kawalerów: serso, toczenie obręczy, bocian, konkurs skoków w worku i bieg w parach z komplikacją.

 

  1. Izabela Łęcka i Marynia Połaniecka zapraszają do salonu na herbatę, czyli odtworzenie  pokoju reprezentacyjnego z okresu 1880-1910. Damy opowiedzą o swoich strojach, o  spędzaniu czasu w bawialni i o czym plotkowano na szezlągu. Projekt mgr Anety A. Dudy.

 

  1. Prezentacja podziemnej drukarni (druku metodą sitodruku)z okolicznościowym szablonem oraz edukacyjne gry planszowe m. in. Znaj Znak Sport – Instytut Pamięci Narodowej

13:00-20:00

REDZIKOWO

Program:

13:00-13:15 – Uroczyste Otwarcie drugiego dnia III Słupskiego Festiwalu Historycznego oraz Dnia Mieszkańca Gminy Słupsk

13:15- 13.30 – występ zespołu „Świerszcze” z Jezierzyc

13.30 – 13.45 – występ instrumentalny – uczniowie Anny Sójkowskiej

13.45 – 14.00 – Występy wokalne grupy ze świetlicy w Jezierzycach

14.00 – 14.15 występ zespołu Świtezianki

14.15-14.30 – Pokaz breakdance – Haribo Crew – Paweł Kamiński

14.30-14.45 Inscenizacja Teatru Nowego

14.45 – 15.00 Zespół Bierkowianki

15.00 – 16.00 Występ zespołu Handszpaki

16.00 – 16.15 Bębniarze z Redęcina

16.15 – 17.15 Koncert zespołu Nyja

17.15 – 17.30 występ taneczny grupa Flame z Bierkowa

17.30-17.45 występ chóru Pasjonata z Siemianic

17.45 – 18.30 Prezentacje grup rekonstrukcyjnych

18.30-19.00 Ogłoszenie wyników konkursów gminnych (Gmina Słupsk)

19:00 – Koncert Zespołu PERSIVAL

20.00 zabawa taneczna – zespół Absolwent

​​

  1. Karykaturzysta Dariusz Pietrzak z Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie zaprezentuje swoje umiejętności przygotowując dla odwiedzających ich karykatury.

 

  1. „Park Spotkań z Historią” – Bunkry Blüchera zaprezentują swoją działalność, publikacje oraz sprzęt wojskowy.

 

  1. Instytut Pamięci Narodowej zaprosi do gry uczestników Festiwalu w wielkoformatową grę planszową: „303. Bitwa o Anglię” , zorganizowane zostaną także zabawy dla najmłodszych. Przygotowane zostaną także siatki bawełniane z okolicznościowym wzorem.

 

  1. Stoisko ceramiczne – warsztaty – Tomasz Furmanek

Wystawy:

Zenon Frąckiewicz – wystawa rzeźbiarska +  rzeźbienie na żywo

Wystawa poplenerowych obrazów ze Swołowa

„Od zbroi do munduru” – mgr Kamil Domagała, Instytut Historii i Politologii

„Historia Kolei Słupskich” – Izba Historii Kolei w Słupsku

„Bursztyn skarb Pomorza” – prezentuje i opowiada Grażyna Grochala

„Wołyń 1943”

„Grudzień 1970 w Gdyni”

„Antoni Browarczyk – pierwsza ofiara stanu wojennego w Gdańsku”

„Zapomniany Maj 1966. Milenijna konfrontacja na ulicach Gdańska”

„Polska Walcząca”.

„Inspiracja wiosną” –  wystawa prac malarskich, Horova Kateryna