Pomorscy Terytorialsi będą specjalizować się w szkoleniu ratowników pola walki. W dniu 14 lutego 2024 r. na terenie 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim żołnierze zaprezentowali swoje umiejętności w tym zakresie przed szefami wyszkolenia wszystkich brygad obrony terytorialnej z całego kraju.
7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej w centrum uwagi: duży nacisk na szkolenie ratowników pola walki
Ratownicy pola walki odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu pierwszej pomocy medycznej na polu bitwy, działając w warunkach ekstremalnych, aby ratować życie i zdrowie rannych żołnierzy, mają oni inne priorytety niż ich cywilni odpowiednicy. Z uwagi na środowisko w jakim działają, najważniejsze dla nich nie jest życie i zdrowie rannego żołnierza tylko wykonanie powierzonego zadania. Później zapewnienie bezpieczeństwa pozostałym członkom zespołu i dopiero ratowanie życia i zdrowia rannych. Bardzo duży nacisk podczas szkolenia jest kładziony na to, aby umieli profesjonalnie przygotować rannych do transportu lub długiego oczekiwania na pomoc lekarską. Obecny konflikt w Ukrainie wskazuje, że podczas działań bojowych nie zawsze jest możliwość szybkiej ewakuacji rannych.
Po pierwszym roku, Terytorialsi wchodzą w cykl szkoleń specjalistycznych. Każdy z nich zaczyna się doskonalić w konkretnej specjalności np.: snajpera, sapera, łącznościowca czy ratownika pola walki. Z uwagi na fakt, że 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej będzie specjalizować się w zakresie medycyny pola walki, szczególny nacisk kładziony jest na podnoszenie kompetencji w tym zakresie. Wiąże się to między innymi ze wsparciem w szkoleniu pozostałych Terytorialsów z całego kraju.
W dniach 12-15.02.2024 r. w Sopocie trwała Konferencja Szkoleniowo-Metodyczna szefów sekcji szkolenia ze wszystkich brygad OT w Polsce. Omawiano na niej między innymi szczegóły dotyczące zaangażowania żołnierzy z 7 PBOT w szkolenie ratowników pola walki. W dniu 14 lutego na terenie lotniska w Pruszczu Gdańskim Terytorialsi z 71 Batalionu Lekkiej Piechoty z Malborka przygotowali pokaz ich umiejętności w tym zakresie. Scenariusz zakładał kontakt ogniowy plutonu lekkiej piechoty. Podczas odpierania przeciwnika rannych zostało dwóch żołnierzy. Zostali oni zaopatrzeni na miejscu przez ratowników z sekcji a następnie przetransportowani do szpitala polowego. Tam zespół żołnierzy z lekarzem ustabilizował pacjenta, przygotował go do transportu śmigłowcem, który zabrał go do szpitala.
Podczas szkolenia szczególny nacisk zostanie położony na następujące obszary:
1. Udzielanie pierwszej pomocy medycznej: Ratownicy będą przeszkoleni w obszarze podstawowych procedur medycznych, takich jak min. kontrola krwotoków, stabilizacja złamań oraz zabezpieczanie rannych.
2. Ewakuacja rannych: Specjalne treningi i symulacje pozwolą na szybką i skuteczną ewakuację rannych żołnierzy z pola walki do punktów medycznych w celu dalszej opieki.
3. Współpraca z personelem medycznym: Brygada będzie działać w ścisłej koordynacji z personelem medycznym, zapewniając kompleksową opiekę rannym żołnierzom.
4. Działania w warunkach ekstremalnych: Szkolenia obejmą realizację zadań w każdą pogodę i w zróżnicowanym terenie, aby ratownicy byli przygotowani do działania w każdych warunkach.
5. Ciągłe doskonalenie umiejętności: Regularne szkolenia i treningi będą prowadzone w celu utrzymania wysokich standardów umiejętności i gotowości do działania w sytuacjach bojowych.
Trwający na Ukrainie konflikt pokazał, jak istotna jest umiejętność sprawnego i profesjonalnego udzielania pomocy rannym żołnierzom. 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej jest gwarantem, że te kompetencje są rozwijane u żołnierzy na najwyższym poziomie. Ich determinacja w podnoszeniu standardów szkolenia w tej specjalności stanowi kluczowy element przygotowania do obrony terytorialnej oraz wsparcia wojsk operacyjnych i sił sojuszniczych w działaniach międzynarodowych.
Informacja i zdjęcia: 7 POMORSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ im. kpt. mar. ADAMA DEDIO.