Oryginalny film o Witkacym i Malinowskim. Po raz pierwszy na ekranie w Słupsku

Kino rejs wyświetli film „Witkacy i Malinowski: pokaz kinematograficzny w 23 scenach” opowiadający o spotkaniu polskiego artysty i polskiego naukowca w Australii. To pierwszy pokaz obrazu Johna Gilliesa zrealizowanego w tym roku.

 

Trwający 40 minut film jest inspirowany podróżą Witkacego i Bronisława Malinowskiego po Australii w roku 1914. Stanisław Ignacy Witkiewicz w 1914 roku odbył podróż w tropiki, na Cejlon i do Australii. W Au­stra­lii przebywał od 21 lip­ca do 10 wrze­śnia. Wraz z Bronisławem Ma­li­now­skim wziął wtedy udział w Austral­ly Bri­tish Scien­ce Con­gress – wiel­kim wy­da­rze­niem pro­mo­cyj­nym te­go kra­ju.

 

W tym czasie Australia by­ła za zapadły koniec świata, antypody bez większego znaczenia, a kon­gres miał zmie­nić ten nie­ naj­lep­szy wi­ze­ru­nek. Dlate­go wszy­scy prze­ży­wa­li kon­gres, ga­ze­ty sze­ro­ko roz­pi­sy­wa­ły się na ten te­mat, a uczest­ni­cy mie­li mnó­stwo przy­wi­le­jów fi­nan­so­wych, w tym – dar­mo­we prze­jaz­dy po Au­stra­lii i zniż­ki prak­tycz­nie na wszyst­ko. Podczas dwutygodniowego pobytu w Austalii Staś Witkiewicz i Bronio Malinowski byli przyjmowani z honorami godnymi uczestników zjazdu. Co więcej – Malinowski był już wtedy bardzo szanowanym naukowcem, więc Witkacy także korzystał z jego blasku.

 

19 sierp­nia ofi­cjal­nie za­koń­czył się zjazd, ale uczest­ni­cy po­je­cha­li po­cią­giem do Syd­ney, że­by da­lej zwie­dzać Au­stra­lię. 3 sierp­nia był da­tą klu­czo­wą dla Wit­ka­ce­go, Ma­li­now­skie­go, ich wy­pra­wy, przy­jaź­ni i dal­sze­go ży­cia – do­wie­dzie­li się, że wy­bu­ch­ła I woj­na świa­to­wa. Do dziś nie wia­do­mo, jak do­szło do nie­po­ro­zu­mie­nia i kon­flik­tu mię­dzy przy­ja­ciół­mi, któ­re­go przy­czy­ną by­ło za­pew­ne na­gro­ma­dze­nie wszel­kich emo­cji, któ­re ze­bra­ły się od cza­su ich wspól­ne­go wy­jaz­du w Tro­pi­ki. Po­dob­no prze­la­niu cza­ry go­ry­czy po­słu­żył ar­gu­ment, że Ma­li­now­ski był oby­wa­te­lem au­striac­kim, więc wy­buch woj­ny ro­bił z nie­go wro­ga Au­stra­lii. Wit­ka­cy na­ma­wiał go pu­blicz­nie do zrzek­nię­cia się oby­wa­tel­stwa (sam był oby­wa­te­lem ro­syj­skim), przez co sta­wiał go w bar­dzo nie­zręcz­nej sy­tu­acji.

 

Ani Ma­li­now­ski, ani Wit­ka­cy nie mo­gli jed­nak wró­cić do kra­ju. Bro­nio za­do­mo­wił się w Au­stra­lii i oko­li­cach i, jak sam po­tem wspo­mi­nał, dzię­ki te­mu zo­stał sław­nym an­tro­po­lo­giem i et­no­lo­giem. Wit­ka­cy zaś udał się do Ro­sji, gdzie spę­dził naj­waż­niej­sze la­ta swo­je­go ży­cia. Mi­mo po­waż­nej kłót­ni, kon­takt mię­dzy przy­ja­ciół­mi się nie ury­wał – ca­ły czas pi­sa­li do sie­bie li­sty. Część z nich się za­cho­wa­ła. /na podstawie bloga podróżniccy.com/

.

Wstęp na seans jest bezpłatny.
Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują wejściówki.