Kino rejs wyświetli film „Witkacy i Malinowski: pokaz kinematograficzny w 23 scenach” opowiadający o spotkaniu polskiego artysty i polskiego naukowca w Australii. To pierwszy pokaz obrazu Johna Gilliesa zrealizowanego w tym roku.
Trwający 40 minut film jest inspirowany podróżą Witkacego i Bronisława Malinowskiego po Australii w roku 1914. Stanisław Ignacy Witkiewicz w 1914 roku odbył podróż w tropiki, na Cejlon i do Australii. W Australii przebywał od 21 lipca do 10 września. Wraz z Bronisławem Malinowskim wziął wtedy udział w Australly British Science Congress â wielkim wydarzeniem promocyjnym tego kraju.
W tym czasie Australia była za zapadły koniec świata, antypody bez większego znaczenia, a kongres miał zmienić ten nie najlepszy wizerunek. Dlatego wszyscy przeżywali kongres, gazety szeroko rozpisywały się na ten temat, a uczestnicy mieli mnóstwo przywilejów finansowych, w tym â darmowe przejazdy po Australii i zniżki praktycznie na wszystko. Podczas dwutygodniowego pobytu w Austalii Staś Witkiewicz i Bronio Malinowski byli przyjmowani z honorami godnymi uczestników zjazdu. Co więcej â Malinowski był już wtedy bardzo szanowanym naukowcem, więc Witkacy także korzystał z jego blasku.
19 sierpnia oficjalnie zakończył się zjazd, ale uczestnicy pojechali pociągiem do Sydney, żeby dalej zwiedzać Australię. 3 sierpnia był datą kluczową dla Witkacego, Malinowskiego, ich wyprawy, przyjaźni i dalszego życia â dowiedzieli się, że wybuchła I wojna światowa. Do dziś nie wiadomo, jak doszło do nieporozumienia i konfliktu między przyjaciółmi, którego przyczyną było zapewne nagromadzenie wszelkich emocji, które zebrały się od czasu ich wspólnego wyjazdu w Tropiki. Podobno przelaniu czary goryczy posłużył argument, że Malinowski był obywatelem austriackim, więc wybuch wojny robił z niego wroga Australii. Witkacy namawiał go publicznie do zrzeknięcia się obywatelstwa (sam był obywatelem rosyjskim), przez co stawiał go w bardzo niezręcznej sytuacji.
Ani Malinowski, ani Witkacy nie mogli jednak wrócić do kraju. Bronio zadomowił się w Australii i okolicach i, jak sam potem wspominał, dzięki temu został sławnym antropologiem i etnologiem. Witkacy zaś udał się do Rosji, gdzie spędził najważniejsze lata swojego życia. Mimo poważnej kłótni, kontakt między przyjaciółmi się nie urywał â cały czas pisali do siebie listy. Część z nich się zachowała. /na podstawie bloga podróżniccy.com/
.
Wstęp na seans jest bezpłatny.
Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują wejściówki.